Sağlık Personeli Haber

4-d Sağlık İşçileri TİS İle Ne Kazanacak

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Taşeron şirketlerde çalışırken 4-d sürekli işçi kadrolarına geçen işçiler için yeni bir dönem başlamak üzere.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçiler 1 Kasımdan itibaren artık ücret ve bazı sosyal hakların belirlendiği toplu iş sözleşmesine dahil olacaklar.

Sağlık işçilerinin asıl iş kolu olan 17 nolu işkoluna geçirilmesi ardından da toplu iş sözleşmesinden faydalandırılması beklenmekte.

Peki 17 nolu sağlık iş koluna geçen işçilerin hakları neler olacak?

*Belirli bi rakamın altında günlük brüt çıplak ücret alanlara iyileştirme + zam
*52 günlük Tediye ( 6772 sayılı kanun )
*60 günlük ikramiye
*Sosyal yardım her ay ( 400/450 TL brüt)
*Senede 1 defa Mayıs ayında bürüt 888 TL civarı ek ödeme
*Senede 1 defa giyim yardımı ( bürüt 300 TL civarı)
* Hizmet primi ( Her ay % olarak ödenebildiği gibi, işçinin öğrenim durumuna göre veya işçinin çalıştığı kurumda çalışma yılına görede yevmiye olarak ödenebiliyor, örnek olarak 10 yıl süreli çalışanlara 20 gün yevmiye. Yani sözleşmeden sözleşmeye değişebiliyor. )
* 20:00/06:00 saatleri arasındaki gece çalışması zamlı.
* Yol, yemek vs…
* Diğer sosyal yardımlar ( Evlilik, ölüm vs..)
Not: Sosyal yardım, ek ödeme, giyim yardımı, yol, yemek vs.. ücretleri her sene artacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA ÇALIŞAN ARKADAŞLAR 1 KASIM’DA MEVCUT DEVAM EDEN SÖZLEŞMEYE DAHİL OLDUKLARI ZAMAN 31.12.2020 TARİHİNE KADAR SÖZLEŞMEDE YAZAN HANGİ ÜCRETLERİ ALACAKLAR ?

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık işçileri 1 Kasımdan itibaren mevcut devam eden sözleşmeye dahil olacaklar ve 31.12.2020 tarihine kadar bu sözleşmeden faydalanacaklar.

*Her ay bürüt 403 TL sosyal yardım
*Her ay %13 hizmet primi ( Aylık bürüt maaşınızın %13’ü)
*Gece çalışması olarak 20:00/06:00 saatleri arası %35 zamlı ( Not: Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan bir postanın çalışması, gece çalışması sayılır.)
* Şoförler için günlük 2,26 TL meslek risk tazminatı ödenir. ( Ambulans şoförlerine bu oran %100 arttırılarak uygulanır)
*Yol, yemek vs…
*ikramiye olarak 10 gün ikramiye ( Verilen ikramiyelerin Kasım ve Aralık ayına düşen payı) Sözleşmede ikramiye ” Bu ödemeler işçilere yıl içindeki çalıştığı sürelerle orantılı olarak yapılır”
NOT : Mevcut devam eden TİS sözleşmesinden yararlanmak için ya yetkili sendikaya üye olunması gerekir, ya da dayanışma aidatı ödenmesi gerekir. Bu ikisinden birini yapmayan TİS’ten yararlanılamıyacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu