Şehir Hastaneleri

Ankara Şehir Hastanesi ile Etlik Şehir Hastanesi’nin devlete maliyeti 3 milyar dolar! Yeni Bir İddia Daha

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Ankara’da hizmete giren Ankara (Bilkent) Şehir Hastanesi ile henüz faaliyete girmeyen Etlik Şehir Hastanesi’nin devlete maliyetinin 3 milyar dolar olduğu ifade edilirken, her iki hastanenin toplam yatak kapasitesinin ise 7 bin 300 olacağı öngörülüyor. Ancak iki hastaneye deyim yerindeyse ‘müşteri’ kazandırmak için kapatılacak 11 hastanenin toplam yatak kapasitesinin 7 bin 150 olması ‘Ankara’ya 3 milyar dolara 150 yatak alındı’ tartışmalarına neden oldu!

ETLİK ŞEHİR HASTANESİ İLE İLGİLİ BELİRSİZLİK SÜRÜYOR
Başkent Ankara’da hizmete giren Ankara (Bilkent) Şehir Hastanesi ile henüz devam eden Etlik Şehir Hastaneleri için toplamda 7 bin 300 yatak kapasitesi öngörülürken, bu iki hastanenin devlete maliyetinin ise 3 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Ancak bu hastanelere deyim yerindeyse ‘müşteri’ kazandırmak için kapatılacak 11 hastanenin toplam yatak kapasitesi ise 7 bin 150. Buna göre iktidarın “çılgın” olarak tanıttığı ve 3 milyar dolara mal ettiği iki şehir hastanesiyle Ankara’daki mevcut hastane yatak kapasitesine sadece 150 yatak ekledi. Bu durum ise ‘3 milyar dolara 150 yatak alındı’ tartışmalarını da beraberinde getirdi. Öte yandan Ankara (Bilkent) Şehir Hastanesi hizmete girerken, Etlik Şehir Hastanesi ile ilgili de belirsizlik devam ediyor. İnşaatında sona gelinen binanın başka bir kamu binası olarak hizmete girebileceği de ifade ediliyor.

İKİ HASTANE YERİNE 10 HASTANE YAPILABİLİR
Uzmanlar, 7 bin 150 toplam yatak kapasiteli 11 hastaneyi kapatıp, yerine 3 milyar dolara iki şehir hastanesi yapmak yerine, o paraya mevcut hastanelere ek 6 bin yatak kapasiteli 10’un üzerinde hastane yapılabileceğini ifade ediyor. Bu şekilde hem şehrin bir ucundaki vatandaşın hastane için şehrin diğer ucuna gitmek zorunda kalmayacağı hem de kuyruklara girmeyeceği belirtiliyor.

 

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/3430872/150-fazla-yataga-3-milyar-dolar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu