İl Sağlık Müdürlüğü HaberleriSağlık Personeli Haber

Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne birincilik ödülü

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü serviks kanseri taramasında birincilik ödülü aldı.

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire başkanlığı tarafından Antalya İl Sağlık Müdürlüğüne birincilik ödülü verildi. Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür birincilik ödül belgesini büyük bir onurla Kanser Birimi çalışanları ile birlikte kabul etti.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Ünal Hülür; “İlimiz 2019 yılında “Serviks Kanseri” taramalarında hedef nüfusu 100.000 üstü olan iller arasında Türkiye 1.si olmuştur. Antalya’da 2019 yılında 121.455 kişiyi serviks kanser taraması yapılarak hedef nüfusun %101,87 ne ulaşılmıştır. Ayrıca 2019 yılında İlimizde 77.981 kişinin mamografi ile meme kanseri taraması, 28.491kişinin gaitada gizli kan yöntemi ile kolon kanseri taraması yapılmıştır” dedi.

Taramalarla ölüm yok edilebiliyor

Kanserin önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu belirten Hülür konuşmasına şöyle devam etti; “Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.”

“Ülkemizde toplum tabanlı uygulanan erken teşhis ve tarama programları, meme, kalın bağırsak (kolorektal) ve rahim ağzı (serviks) kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Ulusal kanser tarama standartlarına göre; 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi ile meme kanseri taraması 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV/DNA testi ile rahim ağzı (serviks) kanseri taraması 50-70 yaş arası kadınlara ve erkeklere 2 yılda 1 GGK testi ile kalın bağırsak (kolorektal) kanseri taraması yapılmaktadır.”

Ülkemizde kanser tarama programlarının Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı organizasyonunda “Ulusal Kanser Tarama Standartlarına” göre yürütülmekte olduğunu belirten Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür; “İlimizde tarama programlarının uygulandığı sağlık kuruluşları ise kanser taramaları 1. Basamak sağlık kuruluşları olarak belirlenen Aile Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ile Sağlıklı Hayat Merkezleri bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM’ler) uygulanmaktadır. Antalya İlimizde; Alanya, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa, Döşemealtı, Finike, Manavgat İlçelerimizde Sağlıklı Hayat Merkezleri bünyesinde 7 KETEM birimimiz bulunmaktadır. Pandemi sebebi ile şu anda Alanya ve Muratpaşa SHM’leri bünyesindeki KETEM birimlerimiz aktif olarak faaliyet göstermektedir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu