GenelKoronavirüsManşet HaberÖzel HaberSağlıklı Yaşam

Aşı türleri nelerdir?

Aşı türleri nelerdir? .. Mikroorganizmaların antijenik yapıları, hastalık oluşturma mekanizmaları ve immun sistem ile ilişkileri birbirinden farklı olabilir. Farklı mikroorganizmalardan ileri gelen infeksiyonlara karşı farklı tipte aşılar üretilir. Aşılar canlı veya inaktif etken içermelerine göre canlı ve inaktif aşılar. Mikroorganizma tipine göre bakteriyel, viral, paraziter aşılar. Hazırlanış yöntemlerine göre konvansiyonel ve biyoteknolojik aşılar olarak sınıflandırılabilirler. Konvansiyonel Aşılar. Halen en çok kullanılan aşılar. Aşılar klasik yöntemlerle hazırlanır ve bağışıklık olağan mekanizmalarla sağlanır 1. Canlı Aşılar 2. İnaktif Aşılar 3. Toksoid Aşılar 4. Subunit Aşılar.. Canlı Aşılar  “Canlı mikroorganizmalar içerir, öz. Viruslar”  “sitotoksik T lenfositlerinin baskın olduğu hücresel immun yanıtı uyarırlar” “intrasellüler patojenlere karşı en etkili savunma şeklidir”. “Canlı m.o.lar vücutta çoğalabildiklerinden immun yanıtı uzun süre uyarabilirler. Bağışıklık uzun sürer.

CANLI AŞILAR TÜRLERİ NELERDİR?

Canlı aşılar hastalığa neden olan yaban virusun ya da bakterinin laboratuar koşullarında zayıflatılmasıyla üretilir. Bu şekilde elde edilen aşıdaki mikroorganizma çoğalma ve bağışıklık yanıtı oluşturma yeteneğine sahiptir. Hastalık yapıcı özellikleri ise zayıflatılmıştır. Canlı aşılar, bağışıklık sistemi zayıflamış ya da baskılanmış kişilere uygulanmamalıdır. Ülkemizde kullanılan canlı aşılar BCG, OPA, KKK ve suçiçeği aşılarıdır.

ÖLÜ AŞI TÜRLERİ NELERDİR?

Ölü aşıların farklı türleri bulunmaktadır. Bir mikroorganizmanın tümünü öldürülmüş halde içeren aşılara tüm hücreli aşı, mikroorganizmanın yalnızca belli kısımlarını içeren aşılara ise fraksiyone (alt birim) aşı denir. Tüm hücreli ölü aşılar kültür ortamında üretilen mikroorganizmanın ısı ya da kimyasal yöntemler kullanılarak öldürülmesiyle elde edilir. Ülkemizde kullanılan Hepatit A aşısı ve inaktive polio aşısı bunun örnekleridir. Alt birim aşıları mikroorganizmanın tümünü değil yalnızca belli antijenik kısımlarını içerir. Alt birim aşılarını da subunit aşı ve toksoid aşı şeklinde iki temel gruba bölmek mümkündür. Ülkemizde kullanılan Hepatit B, pnömokok, Hib, aselüler boğmaca ve risk gruplarına önerilen meningokok ve grip aşıları subunit aşılarıdır. Toksoid aşılar ise toksini olan mikroorganizmaların toksinlerinin yapısı değiştirilerek toksik özellikleri yok edilmiş, bağışıklık yanıtı oluşturacak özellikleri korunmuş halini içerirler. Difteri ve tetanoz aşıları toksoid aşılardır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu