Manşet Haber

Avrupa Halk Sağlığına Acil Çözüm İçin Bakanlar İstanbul’da

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

İstanbul’da birçok sağlık bakanı ve üst düzey sağlık yöneticisi Avrupa’nın halk sağlığı acil durumlarına çözüm bulmak ve yol haritası belirlemek amacıyla bir araya geldi.

12-14 Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul’da, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ev sahipliğinde halk sağlığı acil durumlarına hazırlıklılık ve yanıt kapsamındaki bölgesel girişimler ve 2023’e doğru atılacak adımlar gibi gündem maddeleri görüşülecek.

Salgın hastalıklar, doğal afetler, çatışmalar gibi birçok nedene bağlı ortaya çıkan, insan sağlığını tehdit eden sorunlar tartışılacak.

‘Tüm insanlığa karşı sorumluluk taşıyoruz’

Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe toplantının açılışında yaptığı konuşmada, halk sağlığı acilleri konusunda karar vericilerin yalnızca kendi vatandaşlarına değil, acillerin sınır tanımayan doğasından dolayı tüm insanlığa karşı sorumluluk taşıdıklarını söyledi.

Konunun sadece bir güvenlik sorunu olmadığını aynı zamanda bir küresel dayanışma meselesi olduğunun altını çizen Meşe, sorunun büyüklüğü ve ortak tehdit algısı, devletler ve uluslararası kuruluşların çözüm için birlikte hareket etmelerini gerekli kıldığını belirtti.

Emine Alp Meşe,”İnsani ve girişimci dış politika hedefleri doğrultusunda sağlık acil durumlarına müdahale konusunda dünyada öne çıkan ülkemiz, bu konuda DSÖ’yü de yönlendirmekte ve destek sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Fahrettin Koca’da katılacak

Açılışın ardından Bakan Yardımcısı Meşe, Avrupa Bölgesinde Halk Sağlığı Acil Durumlarına Hazırlıklılık ve Yanıtın Geliştirilmesi konulu oturuma başkanlık etti. Toplantıya 14 Şubat Günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nında katılması bekleniyor.
Toplantı süresince Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuk bakanlar ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Zsuzsanna Jakab ile bir araya gelerek ikili işbirliğinin geliştirilmesi için görüşmeler gerçekleştirecek.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu