Genel

Bakan Fahrettin Koca, Sakarya’da Böbrek Nakli Merkezi’nin Açılışını Yaptı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya ziyaretinde ambulans teslim töreni ve Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi’nin açılışına katıldı. Yapımı devam eden Yeni Doğum Evi’nde incelemelerde bulundu.

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret eden Bakan Fahrettin Koca, ildeki devam eden ve planlanan yatırımlar hakkında yetkililerden brifing aldı. Koca, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Sakarya’nın gelecek dönemde özellikle kaplıcalarıyla sağlık turizminden daha önemli bir pay alması için gayret içinde olacaklarını belirtti.

Koca, şöyle devam etti:

“16 yıllık AK Parti iktidarında 22 katrilyonluk (milyarlık) yapılan yatırımın 500 milyonluk kısmı sağlık alanına yapıldı. Özellikle 47 sağlık kuruluşunun 17 tanesi hastane olmak üzere bu yatırımlar devam etmiş oldu. Bizim önümüzdeki dönemde önemsediğimiz 250 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi. Son 4-5 aydır fiziki şartlarını hızla tamamlamaya devam ediyor. Şu an yüzde 55 gibi gerçekleşme oranına gelmiş oldu. Biz müteahhit firma ile de görüşerek 2020 Nisan ayında teslim edilecek hastaneyi 2019’un Kasım sonunda teslim edilmesi konusunda uzlaştık. Bu konuda gerekli ödenekler sağlanarak, önü açılarak hızla yıl sonuna doğru faaliyete geçmesini önemsiyoruz.”

Bakan Koca, 400 dönümlük bir arazi üzerinde bin yataklı bir şehir hastanesi projesi ve planlarının olduğunu dile getirerek, ön yeterlilik ihale safhasına kadar gelindiğini, bu yıl içinde ihale sürecinin tamamlanmış olacağını aktardı.

Sakarya’nın, hastaların il dışına sevk edilmediği, tedavilerinin yapıldığı, branş çeşitliliği ve insan kaynağı, nitelikli insan gücü ve teknolojisiyle her türlü müdahalenin yapılabilir olduğu bir sağlık kenti olmasını arzuladıklarını belirten Koca, “Bu anlamda her geçen gün özellikle yoğun bakım ve benzeri hastaların şehir dışına sevk edilmelerinin yer yer olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili kapasitemizi de var olan hastanelerimizi de şimdiden arttırma noktasında talimatı verdim, bir gayret içerisinde olacağız” dedi.

“Sigara ile mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz”

Koca, basın mensuplarının Resmi Gazete’de yayımlanan “Sigara paketlerinde yeni dönem” düzenlemesi ile ilgili ise şunları söyledi:

“Sigara ile mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Tarım Bakanlığımız ile işbirliği içindeyiz. Burada temel amaç, kanunda özellikle belirtilen, tanıtım boyutunu da önlemeye alan özellikle internet ortamı ve sosyal medyada tanıtımın, reklamın da artık yasak kapsamına girdiği kanuni düzenlemeydi. Bununla birlikte tek tip sigara uygulamasına geçmeyi öngören bir kanun çalışmasıydı. Tek tip sigarada yüzde 85 oranında daha çok uyarıcı bilgilerin yer aldığı, sadece yüzde 5’ine logonun değil markanın puntolarına kadar yönetmelikte tarifi yapıldı. Benzer ülkelerde de son 4 yıldır uygulamada olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada temelde yapılmak istenen cezbeciliği devre dışı bırakmak. Sigara aynı zamanda bir reklam panosu. Biz bu anlamda uyarıcı yaklaşımlarla markanın da bağımlılık unsuru olduğunu biliyoruz. O nedenle logo yerine sadece yüzde 5’lik ismin olduğu sigara paketi uygulamasına Temmuz ayından itibaren geçmiş olacağız.”

“Ambulansa izin vermeyen bir yaklaşım tarzı kabul edilemez

Koca, bir gazetecinin “İstanbul’da ambulansa yol vermeyen sürücü” ile ilgili sorusu üzerine ambulansların hastayı taşıma fonksiyonunu icra eden yapılar olduğunu söyledi.

Ambulansların trafikte bir önceliğinin olduğunu aktaran Koca, “Ama maalesef yaşanan olay son derece üzücü. İçinde hasta vatandaşı taşıyan ambulansa izin vermeyen bir yaklaşım tarzı kabul edilemez. Bununla ilgili de maalesef sadece para cezasına yönelik yaptırımlar var. Bununla ilgili farklı, daha caydırıcı cezaların olması gerektiği kanaatindeyim. Sayın İçişleri Bakanımızla da bu konuyu tekrar değerlendirmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının ardından, 4’ü dört çeker olmak üzere toplam 11 ambulansın teslim törenini gerçekleştiren Bakan Koca, ambulansın direksiyonuna geçerek incelemelerde bulundu.

Bakan Fahrettin Koca, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi içinde hizmete giren Sakarya Böbrek Nakli Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış sonrası Bakan Koca, hastalarla bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Koca, daha sonra inşaat halindeki 250 yataklı Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi inşaatında incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu