Bakanlıkİlaç / EczaneManşet Haber

BionTech aşıları geldi

2,8 milyon doz BionTech aşıları geldi,  aşılar Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirildi. BionTech aşıları, özel odalarda -80 derecede muhafaza ediliyor.

Türkiye’de başarılı bir şekilde yürütülen aşı çalışmalarına BionTech aşısı da dahil oldu.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son sevkiyatlarla toplam 2,8 milyon doza ulaşan BionTech aşılarının, özel koşullara sahip bakanlık depolarına yerleştirildi.

Analiz çalışmalarının ardından uygulanmaya başlanacak aşı nisanda 4,5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandı. Firmanın üretim kapasitesinin artmasıyla aşının ülkemize getirilme çalışmaları devam edecek.

Aşılar, Sağlık Bakanlığı depolarında saklama koşullarına uygun olarak tasarlanan özel odalarda -80 derecede muhafaza ediliyor.
Ülkemize özgü aşı güvenliğini sağlayan Aşı Takip Sistemi (ATS) ile gerekli olan karekodlama işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte illerimize sevk edilerek uygulanmaya başlanacak.

“BioNTech-Pfizer aşısı birkaç gün sonra başlayacak”

BioNTech-Pfizer aşısının uygulanmasına birkaç gün sonra başlayabileceğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı. BioNTech-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye gelen doz miktarı 2,8 milyon oldu. Bir hafta 10 gün içinde de 4,5 milyona tamamlanmış olacak. Sırası gelen, ‘Ben Biontech aşısı olmak istemiyorum’ dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak” diye konuştu.

Kaynak: TRTHABER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu