Genel

Böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir?

Böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir? .. Böbrekler vücudumuzda 2 tanedir. Aslında tek böbrek bile vücudumuzda yeterlidir. Fakat önemine bianen belki de çift yaratılmıştır. Ve 10-12 cm uzunluğunda olan 4-5 cm eninde ve vücudumuzdaki bir çok ve önemli işi yapıp atık maddeleri temizlediği ifade edilmektedir. Aynı zamanda böbrekler vücudumuzun sıvı dengesini de sağlamaktadırlar. Böbrekler asit-baz dengesinde vücudumuzdaki asitli maddelerin atılımını da sağlamaktadırlar. İnsanın yediği her şey aslında vücutta asitli bir atılım meydana getirmektedir. Böbrekler kemik dokusuyla alakalı D vitaminin aktif yapım yerlerinden biridir. Dolayısıyla karaciğerde ve böbrekte aktif hale gelmektedir D vitamini. İnsanlar güneş ışınlarından D vitamini almaktadır fakat vücutta bu hemen aktif olamamaktadır. Böbrekler aynı zamanda vücuttaki sıvı dengemizi de sağlamaktadırlar. Vücudumuzdaki fazla sıvıyı atıyoruz böbreklerimiz sayesinde. Veya vücudumuzdaki sıvı azaldığı zaman böbrek; kendisi değişik mekanizmalarla karar verip sıvıyı tutmaya başlıyor.

BÖBREK HASTALIKLARI NELERDİR?

Böbrekte belirli değerlerdeki seviyelerde sıkıntılar meydana gelmeye başladığında kandaki süzme azalmaya başlıyor. Ve toksinlerde artmaya başlıyorlar. Aynı zamanda asit-baz dengesi denilen vücudumuzun asitliği artmaya başlıyor çünkü hidrojen de vücuttan yeterli seviyede atılmamaya başlıyor. Bazı değerleri vücut yeterli seviyede üretememeye başlıyor. Ve bunun sonucunda da eğer çok hızlı bir şekilde gelişmişse buna akut böbrek yetmezliği deniliyor. Çünkü böbrek bu durumda görevini yapamamaya başlıyor. Sıkıntılar baş gösteriyor. Ve olay böbrek yetmezliğine gelmiş oluyor. Eğer bu kronik bir dönemde 3 ayın üzerine ya da 6 ayın üzerinde bu geliştiyse buna da kronik böbrek yetmezliği diyoruz. Akut böbrek yetmezliğinde şöyle bir durum var ki bunu geriye döndürme ihtimali var.

BÖBREK YETMEZLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?,

Böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir? Hiç çıkmıyorken gece idrara çıktıysanız bu durumda ya prostat ile ilgili bir sıkıntınız vardı ya da kişinin yaşı ileri ve böyle bir durum yaşıyorsa bu durumda böbrek yetmezliği olabilir. Çünkü böbrek durumu iyi konsantre edemediği zaman bu tip durumlar kaçınılmaz olur. Normal zaman diliminde böbreklerimiz aslında çok çalışan organlarımızın başında gelmektedir. Çünkü su az içtiğimiz zaman idrar az gelmekte ve bu da tamamen böbreklerimizin aslında nasıl çalıştığını da bizlere göstermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu