Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Çağla’nın bilinmeyen faydaları!

Çağlanın faydaları saymakla bitmiyor…İkbaharın gelişini müjdeleyen harika bir meyvedir. Peki bu lezzetli çağla meyvesinin faydaları neler?

İster meyve olarak isterde yemeklerin içinde yenebilen bu meyvenin seveni çoktur. İlkbahar mevsiminde sadece 20 gün bulunabilen çağla meyvesi hakkında mucizevi bilgiler…

Çağla; kayısı ve badem çekirdeğinin olmamış haline denir. Oldukça sert, sulu ve mayhoş tada sahip bir çiğ meyvedir. Bazı kişilerce olmuş meyvelerden daha çok sevilir. Çağla hem meyve olarak çiğ tüketilir, hem de mayhoş tadı ile tencere yemeklerine ve salatalara çok yakışır. Bazı yörelerde salamurası, hatta turşusu bile yapılır.

Çağlanın faydaları

-İçerdiği E vitamini ile cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Cilt dermisinin yenilenmesini destekleyen E vitamini sivilce ve akne oluşumunu önler. Ayrıca çağla meyvesinden elde edilen maske kırışıklığı ve yaşlanmayı azaltır.

-Çağla, kötü kolesterolü düşürür. Ve tüketen kişiyi yüksek kolesterolden korur.

-Eğer aşırı kilolarınızdan şikayetçiyseniz, çağla tüketimi size yardımcı olacaktır. Salatalık yemek gibidir bu meyve. İçi su ile dolu ve sert olduğu için yerken kalori yaktırır, sizi doyuran tarafı ise suyu olur.

-Özellikle mevsim geçişlerinde vücutta yaşanan sıvı dengesizliği içinde birebir fayda saylar. Günlük su miktarının yüzde 40’ını sağlayacak sıvıya sahiptir. Bir tabak tüketerek vücudun bu ihtiyacını kolayca karşılar.

-Safra kesesindeki taş oluşumu bu aralar en güncel hastalıktır. Bu hastalıklar için doğal yol mücadelesi veren kişilere en güzel tavsiyelerden biri de çağla yemek olacaktır.

-C vitamini eksikliklerini giderir.

-İçerdiği selenyum, E ve C vitamini sayesinde çağla kansere karşı koruyucu etki gösterir, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
İçerdiği yüksek magnezyum ile toplardamar ve atardamarları geliştirir; kanın oksijen oranını artırarak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

-Ayrıca şeker hastaları için mayhoş olan tadıyla çağla yüksek lif oranından dolayı glisemik indeksi düşük meyveler grubunda bulunmaktadır.

-Yüksek lif içeriği ile bağırsaktaki iyi bakterilerin oluşumunu arttırarak probiyotik etki yaratır.

-Kas kasılmalarının azalmasına yardımcı olur.

-Kramp şikayetleri fazla olan kişilerin kesinlikle kullanması önerilir.

 

 

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu