KoronavirüsManşet Haber

Covid-19’un laboratuvarda üretildiği teorileri güçleniyor!

Bir araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmada, Covid-19’un doğal olmadığı, Wuhan laboratuvar sızıntısı sonucu oluştuğu iddia ediliyor.

Bir araştırma, Çinli bilim adamlarının Wuhan laboratuvarında koronavirüsü yarattıklarını, ardından virüsün versiyonlarını tersine mühendislik yaparak yarasalardan doğal olarak evrimleşmiş gibi göstermeye çalıştıklarını iddia etti.

Covid-19 örneklerinde “benzersiz parmak izleri” 

İngiliz Profesör Angus Dalgleish ve Norveçli bilim adamı Birger Sorensen koronavirüsün ortaya çıkışıyla ilgili 22 sayfalık bir rapor hazırladı. Yapılan araştırmada Koronavirusün güvenilir bir doğal atası olmadığı, ve virüsün laboratuvar manipülasyonu” yoluyla yaratıldığı iddia edildi. Ayrıca, Kovid örneklerinde yalnızca laboratuvardaki manipülasyondan kaynaklanabilecek “benzersiz parmak izleri” olduğunu ve bunun doğal bir sürecin sonucu olma olasılığının çok düşük olduğunu sonucuna varıyor.

Doğal bir virüs pandemisinin kademeli olarak mutasyona uğraması ve daha bulaşıcı olması, ancak daha az patojenik hale gelmesi beklenir ki bu, Covid-19 pandemisinde beklenen gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

Covid-19 virüsünün doğada bir atası yok

Çığır açan bu yeni çalışmaya göre; virüsün doğada bir atası olmadığını ve hayvanlarda bulunan koronavirüsler gibi temasla insana bulaşmadığını öne sürüyor. Dalgleish ve Sorensen’in iddiasına göre; bir yıldır “Çin’de retro-mühendisliğin ilk bakışta kanıtlarına sahip olduklarını, ancak teorilerinin akademisyenler ve büyük dergiler tarafından reddedildiğini, görmezden gelindiğini ifade ediyor. Bu fikirlerinin ‘komplo teorisi’ olarak kabul edildiğini aktarıyor.

Birçok uzman yakın zamana kadar laboratuvar sızıntısı teorisini reddediyor ve covid-19’un hayvanlardan insanlara sıçrayan doğal bir enfeksiyon olarak ortaya çıktığını iddia ediyordu. Şimdilerde ise bu fikirleri değişmiş gibi görünüyor. Çünkü ABD,Kanada, İngiltere ve İsveç’teki üniversitelerden 18 bilim insanından oluşan bir ekip, Science dergisinde covid-19 pandemisinin kökenini belirleme gereğini savunan bir mektup yayımladı.

ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta istihbarat topluluğuna, laboratuvar kazası teorisi de dahil olmak üzere virüsün nasıl ortaya çıktığını inceleme çabalarını iki katına çıkarmasını emretti. Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Avustralya ve Japonya da pandeminin kökenlerine ilişkin daha derin bir araştırma arayışında ABD’ye katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu