Manşet HaberSağlıklı Yaşam

D vitamini eksikliği

D vitamini eksikliği

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? D vitamini eksikliği detayları ve D vitamini eksikliği hakkında detaylar.

D vitamini eksikliği haberleri son dönemde gündemde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. D vitamini eksikliği hakkında öne çıkan detaylar ve ayrıntılar merak edilirken D vitamini eksikliği hakkında tüm detaylar araştırıldı. D vitamini eksikliği haberleri, D vitamini eksikliği detayları ve D vitamini eksikliği hakkında merak edilenler. İşte, D vitamini eksikliği hakkında merak edilenler! Ve detaylar!

Gündemde en çok araştırılan konular arasında yer alan D vitamini eksikliği son dönemde vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor…İşte D vitamini eksikliği detayları…

D vitamini eksikliği

D vitamini sağlıklı yaşam için çok önemlidir, d vitamini aslında bir hormondur, vücudumuz tarafında salgılanır.
D vitaminin % 80-90’ı güneş ışınları ile birlikte cildimizde sentezleniyor. Biz ancak d vitamininin %10-20 arasını gıdalardan alabiliyoruz. D vitamini kemik sağlığı için çok önemli ama son yıllarda yapılan çalışmalar D vitamininin sadece kemik sağlığı üzerine değil birçok sistemimizde etkisi olduğu gösterilmiştir.
Kişiler D vitamini eksikliğinin en çok kemik sağlığı üzerine olumsuz etkililerini görebiliyoruz. Çocuklarda da D vitamini eksikliği kemiğin esnekleşmesi, çarpıklaşmasına neden olabiliyor.  İleri yaşta ise D vitamini eksikliği, Kemik Erimesine (Osteoporoz) neden olabiliyor. Bunun sonucu olarak da yaşlı kişilerde kemikte kırılmalara neden olup  ciddi bir sakatlığa yol açabiliyor.
Son yıllarda yapılan çalışmalar bize şunları gösteriyor, d vitamini eksikliği özellikle; şeker hastalığı, tansiyon gelişiminde, bazı kanser vakalarıyla ilişkili olabileceği yayınlar gösterilmiştir. Ayrıca bazı psikolojik hastalıklar; depresyon, şizofreni gibi bir çok hastalığa sebebiyet verebileceğine dair çalışmalar mevcut.

Kışın D vitamini neden önemli, kışın güneş olmamasından kaynaklı hepimizde d vitamini eksik ve hastanelerde yapılan ölçümlerde kışın d vitamini eksik çıktığı gözleniyor.
D vitamini eksikliği belirtileri; uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, depresif ruh hali gibi etkilere yol açabiliyor. Bu durumlar özellikle kışın güneş ışığının az olduğu zamanlarda daha çok görülebiliyor.
Böyle durumlar karşılaşanlar özellikle riskli kişiler d vitamini değerini ölçtürüp eksikse D vitamini takviyesi alması hekim muayenesinden sonra önerilebilir.
D vitaminin fazla alımı ise toksisitesine yani zehirlenmeye neden olduğu bilinmektedir o yüzden doktor tavsiyesi olmadan, kesinlikle hastane şartlarında ölçüm yapılmadan kullanmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu