GenelKoronavirüsManşet Haber

DELMİCRON: Delta ve Omicron Birleşimi Yeni Varyant Ortaya Çıktı!

Avrupa ülkelerinde artan omikron varyantları vakaları, dünya genelinde üçüncü bir COVID-19 dalgası olasılığına ilişkin endişeleri artırdı. Uzmanlar, önleyici stratejiyi belirleyebilmek ve bu yeni varyantın doğasını anlamak için hala mücadele ederken, başka bir varyant ön plana çıktı. Deşifre edilmesi çok zor olmayan Delmicron, Delta ve Omicron varyantlarının bir kombinasyonudur.

Delmicron nedir?

Delmicron, Alpha, Beta ve diğerleri gibi koronavirüsün yeni bir çeşidi değil, mevcut iki suşun birleşimidir. Delta ve Omicron Batı’da hızla yayılan COVID-19’un çifte bir çeşididir.

Delta varyantı nedir?

Delta varyantı, Nisan ortasından Haziran ortasına kadar hakim oldu ve dünya genelinde milyonlarca can alan ikinci koronavirüs dalgasından öncelikle sorumluydu. Bu virüs türü ciddi semptomlara yol açar ve hatta hastaneye yatış riski daha fazladır. Ayrıca, enfeksiyon sonrası suş, beyin sisi, kas ağrıları ve saç dökülmesi gibi uzun süreli semptomlara da yol açabilir.

Omicron varyantı nedir?

Omicron ise, daha hafif semptomlara neden oluyor. Oldukça bulaşıcı olmasına rağmen ciddi semptomlara yol açmıyor ve hastaneye yatış riski daha düşük oluyor. Ancak uzmanlar, omikron varyantının doğal enfeksiyon ve aşıların sağladığı bağışıklığı geçebileceğine inanıyor. Omicron enfeksiyonunun ilk semptomları boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluktur. Omicron durumunda koku ve tat kaybı bildirilmez.

Delmicron belirtileri nelerdir?

Delmicron, koronavirüsün Delta ve Omicron versiyonlarının birleştirilmesiyle oluşturulduğundan, son derece bulaşıcı ve şiddetli semptomlara neden olma potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. Doğası hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Semptomlar söz konusu olduğunda, Delta ve Omicron’un bir kombinasyonu olan Delmicron enfeksiyonu, ana varyantlarıyla aşağı yukarı aynı semptomu gösterme eğilimindedir. Ortak işaretler şunlardır:

  • yüksek sıcaklık
  • Kalıcı öksürük
  • Koku veya tat alma duyunuzda bir kayıp veya değişiklik
  • Baş ağrısı
  • Burun akması
  • Boğaz ağrısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu