GenelManşet HaberSağlıklı Yaşam

Doğru beslenme ile kanserden korunmak mümkün mü?

Doğru beslenme ile kanserden korunmak mümkün mü? Kanser çok sayıda erken çalışma, meyve ve sebze yemek ile kansere karşı koruma arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Vaka kontrol araştırmalarından farklı olarak, başlangıçta sağlıklı bireylerden oluşan geniş grupları yıllardır takip eden kohort çalışmaları, geçmişten gelen bilgilere dayanmadıkları için genellikle vaka kontrol çalışmalarından daha güvenilir bilgiler sağlar. Ve genel olarak, kohort çalışmalarından elde edilen veriler, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin kanseri önlediğini tutarlı bir şekilde göstermedi. Örneğin, Hemşirelerin Sağlık Çalışması ve Sağlık Uzmanları Takip Çalışmasında 14 yıllık bir süre içinde, en yüksek meyve ve sebze alımına (günde 8 porsiyondan fazla) sahip kadın ve erkeklerin kansere yakalanma olasılığı da aynıydı. en az günlük porsiyon yiyenler olarak (1,5’in altında).

DOĞRU BESLENME KANSERE KARŞI ETKİLİ MİDİR?

Kohort çalışmalarının bir meta-analizi, daha yüksek meyve ve sebze alımının kanserden ölüm riskini azaltmadığını buldu.Daha olası bir olasılık, bazı meyve ve sebzelerin belirli kanserlere karşı koruma sağlayabilmesidir. Farvid ve meslektaşları tarafından yapılan bir araştırma, 22 yıl boyunca 90.476 premenopozal kadından oluşan bir Hemşire Sağlık Çalışması II kohortunu izledi ve ergenlik döneminde en çok meyve yiyenlerin (günde yaklaşık 3 porsiyon), en düşük alımları yiyenlere (0,5 porsiyon) kıyasla bir gün) meme kanserine yakalanma riski% 25 daha düşüktü. Ergenlik döneminde daha fazla elma, muz, üzüm ve mısır, yetişkinlik döneminde portakal ve lahana tüketen kadınlarda meme kanserinde önemli bir azalma oldu. Küçük yaşlarda meyve suları içmekten korunma bulunamadı.

TAZE SEBZE VE MEYVE YİYEREK KANSERDEN KORUNABİLİR MİYİZ?

Farvid ve meslektaşları, Hemşirelerin Sağlık Çalışması II’den 20 yıl boyunca 90.534 premenopozal kadını izlediler ve ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde daha yüksek lif alımının, yaşamın ilerleyen dönemlerinde meme kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldular.  Meyve ve sebzelerden en yüksek ve en düşük lif alımı karşılaştırıldığında, en yüksek meyve lifi alımına sahip kadınların meme kanseri riski% 12 azaldı; En yüksek bitkisel lif alımına sahip olanlar% 11 daha az riske sahipti. Hemşirelerin Sağlık Çalışması I ve II’deki 182.145 kadını 30 yıl boyunca takip ettikten sonra, Farvid’in ekibi ayrıca her gün 5,5 porsiyondan fazla meyve ve sebze yiyen kadınların (özellikle turpgiller ve sarı / turuncu sebzeler)% 11 daha düşük riske sahip olduğunu buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu