GenelManşet HaberSağlıklı Yaşam

Elma kilo verdirmeye yardımcı olur mu?

Elma kilo verdirmeye yardımcı olur mu? Elmanın bilinmeyen faydaları nelerdir? Elmalar Besleyicidir. Yaklaşık 3 inç (7.6 santimetre) çapa sahip orta boy bir elma, 1.5 bardak meyveye eşittir. 2.000 kalorilik diyette günde iki bardak meyve tavsiye edilir. Bir orta boy elma – 6,4 ons veya 182 gram – aşağıdaki besinleri sunar.  Kalori: 95, Karbonhidrat: 25 gram, Elyaf: 4 gram, C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI)% 14’ü, Potasyum: RDI’nin% 6’sı, K Vitamini: Günlük ihtiyacın% 5’i. Dahası, aynı porsiyon manganez, bakır ve A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri için RDI’nin% 2-4’ünü sağlar. Elmalar aynı zamanda zengin bir polifenol kaynağıdır. Beslenme etiketleri bu bitki bileşiklerini listelemese de, sağlık yararlarının çoğundan büyük olasılıkla sorumludur.

ELMA LİF BAKIMINDAN ZENGİN MİDİR?

Elmadan en iyi şekilde yararlanmak için, kabuğun üzerinde bırakın – lifin yarısını ve polifenollerin çoğunu içerir. Elmalar Kilo Vermeye İyi gelebilir. Elmalar lif ve su bakımından zengindir. Onları doyurucu yapan iki özellik. Bir çalışmada, yemekten önce elma dilimleri yiyen insanlar, elma püresi, elma suyu tüketen veya hiç elma ürünü tüketmeyenlere göre daha tok hissetti. Elma kilo verdirmeye yardımcı olur mu? Aynı çalışmada, yemeğine elma dilimleriyle başlayanlar, yemeyenlere göre ortalama 200 kalori daha az yediler.  50 fazla kilolu kadında yapılan 10 haftalık bir başka çalışmada, elma yiyen katılımcılar, benzer kalori ve lif içeriğine sahip yulaflı kurabiye yiyenlere kıyasla ortalama 2 kilo (1 kg) kaybetti ve genel olarak daha az kalori yediler.

ELMA KİLO VERDİRMEYE YARDIMCI OLUR MU?

 Araştırmacılar, elmanın daha az enerji yoğun olduğu için daha doyurucu olduğunu, ancak yine de lif ve hacim sağladığını düşünüyor. Dahası, içlerindeki bazı doğal bileşikler kilo kaybını teşvik edebilir. Obez farelerde yapılan bir araştırma, öğütülmüş elma ve elma suyu konsantresi takviyesi verilenlerin kontrol grubuna göre daha fazla kilo kaybettiğini ve daha düşük seviyelerde “kötü” LDL kolesterol, trigliserit ve toplam kolesterol olduğunu buldu. Elma kilo verdirmeye yardımcı olur mu? Bunun bir nedeni, elmanın kan kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilecek türden çözünür lif içermesi olabilir. Ayrıca antioksidan etkileri olan polifenoller içerirler. Bunların çoğu kabukta yoğunlaşmıştır. Bu polifenollerden biri, kan basıncını düşürebilen flavonoid epikateşindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu