Manşet HaberSağlıklı Yaşam

FUE Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Sağlık güncel olarak bugün sizlere internette en çok aranan FUE Saç Ekimi ile ilgili bilgileri derlediğimiz bir haber yaptık. En çok merak edilen sorular arasında FUE Saç Ekimi Nedir, fue saç ekimi nasıl yapılır, fue saç ekimi fiyatları gibi soruların cevaplarını haberimizin detaylarında bulabilirsiniz…

FUE Saç Ekimi Nedir? 

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) bir saç ekimi türüdür. Cildinizden tek tek saç köklerinin alınıp, saçların inceltildiği veya olmadığı alanlara taşınmasıyla yapılan bir saç ekimi türüdür. FUE   yöntemi dünyada en çok kullanılan saç ekimi yöntemidir. Hastanın saç derisine kesi yapılmadan uygulanır böylece hem iyileşme süresi kısalmıştır hemde dikiş izi kalmamaktadır.

FUE tekniğiü, foliküllerin çıkarıldığı küçük beyaz yara izleri gibi küçük olası yan etkilerle güvenli kabul edilir. Son derece nadir durumlarda, ameliyatın yapıldığı yerde enfeksiyon veya doku ölümü olabilir.

Tedaviden birkaç gün sonra kaybolan geçici yan etkiler yaşayabilirsiniz. Yan etkiler, şişme, morarma ve hassasiyet olabilir.

FUE yönteminin kolaylıkları neler?

FUE  tekniğnde genellikle birkaç gün boyunca birden fazla 2 ila 4 saatlik seanslarda yapılır. Nadir durumlarda, bir seanslar 10 ila 12 saat sürebilir.

FUE seansından sonra sonra eve gidebilirsiniz, günlük işlerinize çok fazla ara vermek zorunda kalmazsınız. Ancak bölgeyi suya sokulmamalı ve yaklaşık bir hafta boyunca ağır egzersizler yapmamalısınız.

Hemen hemen her cerrah, saç ekimi ameliyatı yapmak için kalifiyedir. Fakat saç dökülmesi konusunda uzmanlaşmış veya saç ekimi ameliyatı konusunda sertifikalı bir uzmanla çalışmayı tercih etmelisiniz.

 Fue saç ekimi nasıl yapılır ?

Saç ekimi yaptırmadan önce saç ekimi uzmanınızı ve merkezini referanslara göre seçmeniz, tasarımla ilgili ayrıntılı bilgi almanız çok önemlidir.  FUE  tekniği için en uygun aday, saçı seyrelmiş veya saçsız olan ve ekim amacıyla kullanmak için ensesinde hala yeterli saçı olan kişilerdir. Seyrek veya saçsız bölgeye ekim yapacak kadar sağlıklı veya kalın saçlarınız yoksa FUE saç ekimi için uygun olmayabilirsiniz. Saçınızın yeni bir bölgesine ekilen saçlar genellikle yaklaşık 3 ila 4 ay içinde yeniden çıkmaya başlar.

Fue tekniğinde; saç kökleri, donör bölge olan bölgeden tek tek alınarak istenilen bölgeye implant edilmektedir. Donör bölgeden alınan saç kökleri istenilen bölgeye toplu olarak değil tek tek ekilmektedir. Ekimden sonra, foliküller kan damarları tarafından beslenecek ve daha önce ince telli veya saçsız olan bölgede saç çıkmaya başlayacaktır.

Herhangi bir risk veya yan etkisi var mı?

FUE saç ekiminde, köklerin alındığı küçük beyaz noktalar dışında herhangi bir iz kalmaz. Bunlar zamanla kaybolabilir.

Aşağıdaki nadir yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza görünün:

 • enfeksiyon belirtileri
 • ameliyatın yapıldığı drenaj veya kabuk
 • ameliyat bölgesi çevresinde ağrı veya şişlik
 • folikül şişmesi (folikülit)
 • ameliyat bölgesinden kanama
 • ameliyat bölgesinin yakınında uyuşma veya karıncalanma
 • çevresindeki saçlara benzemeyen ekilen saçlar
 • saç dökülmesi veya incelme nakilden sonra bile devam ediyorsa
FUE tekniğinde iyileşme süreci

FUE tekniğinde iyileşme hızlıdır. Yaklaşık 3 gün boyunca biraz şişlik veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

İşte doktorunuzun size verebileceği bazı ekim sonrası talimatlar:

 • En az 3 gün saçınızı yıkamayın veya duş almayın.
 • Saçınızı yıkamaya başladıktan sonra birkaç hafta boyunca nazik, kokusuz şampuanlar kullanın.
 • İyileşmeyi hızlandırmak için işten birkaç gün izin alın.
 • Yeni saçınızı en az 3 hafta taramayın veya fırçalamayın.
 • Doktorunuz sorun olmadığını söyleyene kadar şapka, bere veya başınızın üzerinden geçen başka giysiler giymeyin.
 • En az bir hafta boyunca yorucu fiziksel aktivite yapmayın.

İyileşme sürecinde bazı tüyler dökülebilir. Bu normal. Muhtemelen 3 ila 4 ay sonra bir fark görmeye başlayacaksınız. Ekilen saçınızın sağlığına bağlı olarak saçlarınız beklendiği kadar gür çıkmayabilir.

Fue saç ekimi fiyatları

Maliyet, ne kadar saç ekildiğine ve cerrahınızın ne kadar deneyimli olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu