Manşet HaberÖzel Haber

Google Türk Rakip Yaani

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Yeni Türk arama motoru yaani

Turkcell ile Rus arama motoru Yandex, tamamen Türkçe içerikli bir arama motoru üzerinde çalışıyor. Hedef Google ile rekabet etmek. Testlerine başlanan arama motorunun adı Yaani…
Geçtiğimiz ocak ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin kendi ulusal arama motorunu geliştirdiğini açıklamıştı. Turkcell Genel Müdür Kaan Terzioğlu, üzerinde 2,5 yıl çalışılan Türkiye’nin mobil arama motoru ‘Yaani’yi düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. Ana dili Türkçe olarak kurgulanan ve App Store ve Google Play uygulamaları ile hizmet verecek arama motoru, tanıtım toplantısıyla kullanıma açıldı. Terzioğlu, Yaani’nin özellikle Türkiye’deki kullanıcıların verilerinin yurt içinde tutulacağının altını çizdi ve reklam hizmeti sunacaklarını da belirtti. Ülke olarak verilerin yüde 96’sının yurtdışında tutulduğuna işaret eden Terzioğlu, “Türkiye’nin datası artık Türkiye’de kalacak.

Nasıl Çin’de ve Rusya’da kendi dijital servisleri oluyorsa bizim de kendi yerli dijital servislerimiz olmak zorunda” diye konuştu. Detaylar haberimiz içerisinde yer alıyor.

Turkcell Genel Müdür Kaan Terzioğlu, üzerinde 2,5 yıl çalışılan Türkiye’nin mobil arama motoru ‘Yaani’yi düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.

Ana dili Türkçe olarak kurgulanan ve App Store ve Google Play uygulamaları ile hizmet verecek arama motoru, tanıtım toplantısıyla kullanıma açıldı.

Kaan Terzioğlu, “Yerli arama motoru Yaani’nin anadili Türkçe. O yüzden Türkçe karakterlere alışık. Yaani’den arama yaptığınızda konumunuza göre size en yakın yerdeki sonuçları göreceksiniz, böylece vakit kazanacaksınız. ”

Terzioğlu, Yaani’nin özellikle Türkiye’deki kullanıcıların verilerinin yurt içinde tutulacağının altını çizdi ve reklam hizmeti sunacaklarını da belirtti.

“Türkiye’nin datası artık Türkiye’de kalacak”

Ülke olarak verilerin yüde 96’sının yurtdışında tutulduğuna işaret eden Terzioğlu, “Türkiye’nin datası artık Türkiye’de kalacak. Nasıl Çin’de ve Rusya’da kendi dijital servisleri oluyorsa bizim de kendi yerli dijital servislerimiz olmak zorunda” diye konuştu.

YAANİ ARAMA MOTORU ÖZELLİKLERİ

33 bin fiber altyapı

120 dakika boyunca sürecek yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı

6400 kontrol sensörü

10 bin metrekarelik kullanım alanı ve 210 termal kamera

Leed Gold ve Tier III sertifikası

Anında bulunduğunuz lokasyondaki hava durumunu öğrenebilirsiniz

Size yakın restoranları bulabileceksiniz

En yakın sinemada oynayan filmleri ve seanslar öğrenilebilecek

Aradığınız müziği Fizy ile dinlenebilecek

Favori siteleriniz kaydedilebilecek

Ayrıca; “Geliyoo” isimli arama motoru da şu anda test aşamasında ve Google ile Yahoo’ya rakip olarak gösteriliyor.

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu