Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Güneş kremi faydası var mı?

Güneş kremi sürmek gerçekten gerekli mi?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Bugün sizlere Sağlıklı Yaşam bölümünde Güneş kremi faydası var mı? Güneş kremi sürmek gerçekten gerekli mi? ile alakalı  bilgiler sunmak amacıyla bir yazı hazırladık. Yazımızda Güneş kremi bilgilerini bulabilirsiniz.

Güneş kremi faydası var mı?

Yaz geldi ve hepimiz güneşe maruz kalacağız dikkat ederseniz yaz gelmesi ile birlikte güneş kremi reklamları boy göstermeye başladı 10 faktör 20 faktör 50 faktör yetmedi 100 faktör güneşten korunma kremleri piyasaya sürüldü… Peki Güneş o kadar mı zararlı da korunmamız gerekiyor? Güneş en önemli zararlı etki güneş yanıkları, özellikle öğlen saatlerinde yani güneşin en etkili olduğu saatlerde 1-2 saat güneşe maruz kalmak Güneş yanıklarına neden olabilir güneş yanığı riski güneşe maruz kalınan süre ve kişinin cilt rengi ile doğrudan orantılıdır.

Yapılan bilimsel çalışmalar güneşe maruz kalma ile ve cilt kanserleri arasında bir ilişkiye işaret etmektedir. Tabi durum böyle olunca birileri bunun üstüne atlıyor büyütüyor köpürtüyor hem de 2019 yılında dünyada güneş kremleri pazarının büyüklüğü yaklaşık 14 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve bunun her yıl %3-4 artması beklenmektedir. Firmalar ve Doktorlar güneş ışınlarının etkisiyle oluşabilecek kanserlere karşı uyarıyor güneş ışınlarının cildi yaşlandırdığını ve karıştırdığını söylüyorlar… İşin doğrusu yaratılmaya çalışılan bu korku havasına rağmen gerçek istatistikler cilt kanserine yakalanma riskinin bir ömür boyunca beyazlarda yüzde 2,6, esmer kişilerde yüzde 0.6 ve siyahilerde de yüzde 0.1 olduğunu göstermektedir.
Güneş ışığının normal kişilerde ilişkilendirilebilecek görünen kanser vakaları gerçekten çok nadirdir. Bu yüzden güneş kremleri yazın vazgeçilmez bir aksesuarı değildir kendinize ve çocuklarınıza eziyet etmeyin paranızı da sokağa atmayın… Güneşin zararlı olabilecek etkilerinden korunmanın en etkili yolu öğlen saatlerinde güneşten kaçınmaktır. Üstelik bu koruma faktörlü güneş kremlerinin bazı zararları da var, güneş ışınları bu gezegeni yaşanabilir hale getiren ve dünyamızdaki hayatın temelini oluşturan en önemli unsurdur. Her şeyden önce güneşe maruz kalmak; D vitamini sentezini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, bazı kanserlere karşı koruma sağlar. Ayrıca egzama gibi birçok cilt hastalığının tedavisinde önemli başta Romatoid Artrit
olmak üzere bazı Otoimmün hastalıkların tedavisinde yardımcı olur, Serotonin hormonu salgılanmasına neden olur iyilik hali sağlar depresyona karşı korur.

Bu arada bir gerçek daha var  D vitamini kemik ve diş sağlığı için vazgeçilmez bir faktördür. Bağışıklık sisteminin en önemli unsurlarından biridir kovid dahil birçok viral enfeksiyona karşı koruma sağlar kanserlere karşı koruma sağlar romatizma gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar düşük D vitamini düzeyleri hipertansiyon şeker hastalığı ve kalp yetmezliği gibi…

Güneş kremi sürmek gerçekten gerekli mi?

Güneş kremlerinin en önemli etkileri ciltte D vitamini sentezine neden olan Ultra ışınlarını bloke etmeleridir, D vitamini sentezini engeller yani yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi bir şey… Peki güneşin güneş yanıkları ve kanser gibi zararlı olabilecek etkileriyle güneşin olağanüstü faydaları arasında nasıl bir denge sağlamalıyız? 20 dakikayı geçen sürelerde direk Güneş ışınından kaçınmamız gerekiyor bu saatlerin dışında plajda veya havuz başında zaman geçiriliyorsa suya girilen süre dışında bölgede ya da şemsiye altında kalmakta yine fayda var bu prensipler çocuklar ve açık tenliler için Ekstra geçerli, çocuklar ve açık tenliler güneş altında bir, bir buçuk saatten fazla zaman geçireceklerse mutlaka 30 ila 50 arasında değişen koruma faktörlü kremler kullanabilirler. Bu arada lütfen çocuklarınızı Kırkpınar güreşçileri gibi saat başı Güneş kremlerine bulamayın emin olun iyilik yapmıyorsunuz!  Unutmayalım ki çocukların ve 60 yaş üstü kişilerin D vitamini açısından belirli süre Güneş görmeleri sağlık bakımından son derece önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü yaz aylarında bedenimizin yaklaşık %30 ile 40’ının 30 dakika kadar Güneş ışınlarına maruz kalmasını önermektedir.

Konuyu özetleyecek olursak Güneş düşmanımız değil dostumuzdur, küçük çocuklar ve çok açık tenli kişiler dışında belirli saatlerde güneş kremleri kullanmanın hiçbir faydası yoktur sağlığımız açısından yaz aylarında yaz güneşinden bol bol faydalanın…

Dikkat! Asla geçen sene kullandığınız kremi bu sene de kullanmayınız. Çünkü kanserojen olabilir.
Bilim insanların yaptığı araştırmada içinde güneş kremlerinin içinde Octrocrylen denilen koruyucu varsa ve 1 yıl beklediyse kanserojen olan Benzophenone dönüşüyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu