Manşet Haber

 Hemşire engelli çocuğa cinsel saldırıda bulundu!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Diyarbakır’da Aile Bakanlığı’na bağlı bir bakım ve rehabilitasyon merkezinde kalan yüzde 70 engelli çocuk erkek hemşirenin cinsel saldırısına uğradı. Bir güvenlik görevlisinin olayı görüp kameraya kaydederek kurum müdürüne haber vermesi üzerine hemşire tutuklandı.

Erkek hemşirenin cinsel saldırısına uğradı

Diyarbakır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı bakım ve rehabilitasyon merkezinde 21 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen olayda, 12 yaşında yüzde 70 engelli erkek çocuk, kurumda çalışan erkek hemşirenin cinsel saldırısına uğradı. Kurumda hemşire olarak çalışan 36 yaşındaki M.S.H. olaydan bir gün sonra tutuklandı. Olayla alakalı soruşturma başlatan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi doğrultusunda Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde M.S.H.’ye “Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı, Cebir Tehdit veya Hile Yolunu Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” suçlarından dava açıldı.

Çocuğa cinsel saldırı anını kaydetti

Olay günü yaşananları kameraya kaydeden güvenlik görevlisinin tanık olarak ifadesi alındı ve kaydı da dava dosyasına girdi. Müşteki sıfatıyla iddianamede yer alan bakım ve rehabilitasyon merkezinin müdürü N.K.’nın ifadesi ise şöyle, “2017 yılından bu yana müdür olarak görev yapıyorum. Kurumda kalan kişilerin ilaçlarının kullanımı kurumda hemşire olan şüpheli ve 3 bayan tarafından yerine getiriliyor. Olay günü şüpheli, nöbetçiydi. Olayı güvenlik görevlisi beni arayınca öğrendim. Kuruma geldim ve olayı kolluğa bildirim. Mağdurun kanuni temsilcisi olarak olay nedeniyle şikayetçiyim.”

Olay yerinden alınan örneklerde meniye rastlandı

Erkek Hemşire M.S.H.’nin savunması ise; 2011 yılında rehabilitasyon merkezinde hemşire olarak göreve başladığını, kurumdaki hastalara serum takma, ilaç verme ve ilaçlarını takip etme işlerini kendisinin yaptığını söyledi. Mağdurun cildinde gül hastalığı olduğunu ve sürekli cilt kremi sürmesi gerektiğini ileri süren M.S.H. olay günü çocuğun girip- çıkmaması için de revirin kapısını kilitlediğini iddia etti.
Diyarbakır Adli Tıp Grup Başkanlığının verdiği ön raporda olay yerinden alınan örneklerde meniye rastlandığı ve genetik inceleme sonucu meninin M.S.H.’ye ait olduğu belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da şikayetçi oldu

31 Ocak 2019 tarihinde görülen ilk duruşmada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da şüpheli hakkında şikayetçi oldu. 2 avukatı bulunan sanığın birinci avukatı suçlamaları ret ederken, “Böyle bir eylemin sabit olduğu mahkemenizce kabulü halinde tanık olarak dinlenen güvenlik görevlisinin olaya müdahale etmemesi nedeniyle eyleme iştirak ettiğini düşünerek suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dedi. İkinci avukat sanığın tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluğunun devamına ve duruşmanın 21 Mart 2019 tarihine ertelenmesine karar verdi.

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu