Sağlıklı Yaşam

Hollandalı doktorlar inanamadı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Hollanda, Kovid hastası İlhan Duman’ı ölüme terk etti. Türkiye, Duman’ı ambulans uçakla Ankara’ya getirdi. Şoke olan Hollandalı doktorlar “Vatandaşı için uçak kaldıran başka ülke görmedik” dedi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaşayan İlhan Duman (47), 2017’de kısmi felç geçirdi. 3 çocuğu olan Duman, 8 Ocak’ta koronavirüse yakalandı. Hollandalı doktorlar tedavisine evde devam etmesini söyledi. Erkek kardeşi ve babası ise hastanede korona tedavi altındaydı. İlhan Duman durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alındı, solunum cihazına bağlandı. Doktorlar, Duman’ın fişini çekmeye karar verdi. Duman’ın Hollanda’da güvenlik elemanı olarak çalışan oğlu Furkan Duman (23) buna karşı çıkarak babasının ambulans uçakla Türkiye’ye getirilmesini sağladı.

Furkan Duman yaşadıklarını anlattı:
Cuma günü saat 15.00’te “Babanızın fişini çekeceğiz” dediler. Neye uğradığımı şaşırdım. İzin vermediğimi söyledim. Hollandalı doktorlar bana “İzin vermesen de fişini çekeceğiz” dediler. Zaman durdu sanki. Türkiye’nin Amsterdam Başkonsolosluğu ile iletişime geçip “Kurtarın babamı” dedim.
Sağlık Bakanlığı’ndan telefon geldi. “Uçağınız hazırlanıyor” dediler. O an ağlamaya başladım. Sabah tekrar aradılar, “Uçağınız yola çıktı. Babanızı almaya geliyoruz” dediler. Babamın fişini çekeceklerdi ki kurtarıcı bir melek gibi o uçak geldi.
Ben “Babamı aldıracağım burdan” dediğimde bana imkânsız diyen doktorlar şoke oldu. “Hastasını almak için uçak kaldıran Türkiye dışında başka ülke görmedik” dediler.
Babamın tedavisi Ankara Şehir Hastanesi’nde sürüyor. Hollanda, babamı havalimanına götürebilmem için ambulans ve doktor vermedi. Özel doktor ve ambulansa 2 bin 300 euro ödedim. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, Sağlık Bakanlığı’ndan razı olsun. Babam da inşallah iyi olacak.  (Sabah)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu