Sağlıklı Yaşam

İlaç Rehberi – İlaç Prospektüsü

İlaç Rehberi – İlaç Prospektüsü bireysel olarak sağlıkla uğraşanlar ve hastalar için ilaç bilgisi ile ilgili ihtiyaçlarına online web üzerinden diledikleri yerden ulaşmalarını sağlar.

İlaç nedir?

İlaç, hastalıklardan korumak, tedavi etmek, teşhis koymak, bir fizyolojik fonksiyonu düzeltmek veya insan yararına değiştirmek amacıyla kullanılan, genellikle bir veya kombinasyon halinde doğal ve sentetik kaynaklı maddelerden formüle edilmiş etkin maddeler içeren dozu ayarlanmış üründür.

Yan Etki: Bir ilacın zararına bakılmaksızın gösterdiği amaçlanmamış bütün farmakolojik etkilerdir.
Advers Etki: Bir ilacın kabul edilen normal dozlarda kullanımında ortaya çıkan zararlı
ve amaçlanmamış etkidir.
Farmakovijilans: Advers etkilerin ve beşeri tıbbi ürünlere bağlı muhtemel sorunlarının saptanması, değerlendirilmesi, tanımlanması ve önlenmesi ile ilgili bilimsel çalışmalardır.
Virülans: Bir patojenin(bakteri, virüs vb.) hastalığa neden olma yeteneğidir.

İlacın gelişimine bakıldığında bu yüzyılın başlarında, dünyamızda ilaç olarak kullanılan kimyasalların sayısı bin civarında iken, teknolojideki gelişmeler ve araştırmalar sonucunda kullanılan kimyasalların sayısı da artmıştır. Bugün büyük bölümü sentetik olmak üzere 4000’i ilaç etkin maddesi, 2000’i ilaç yardımcı maddesi olmak üzere 6000 civarında kimyasalın ilaç üretimi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Diğer yandan, günümüzde klasik tıbbın yerini gelişmiş kanıta dayalı tıp teknolojilerine bırakmış olması, yıllardır yapılan araştırmalar sonucu ilaçların kısa ve uzun vadede terapötik ve semptomatik etkileriyle ilgili bilgilerin artması ilaçla tedaviye olan güveni oldukça artırmıştır.

İLAÇ GÜVENLİĞİ REHBERİ

Her kimyasal madde tedavi edici etki ile toksik etkileri bir arada barındırır ve etkinin tedavi edici veya
toksik olmasını sağlayan faktör belirli zaman aralığında uygulanan dozdur.
İlaçların hem hasta hem de sağlık personeli için oldukça riskli maddeler olduğu gerçeğinden hareketle ilaçlar, güvenli kullanım konusunda çeşitli ülkeler ve kurumlarca güvenlik raporlama ve kalite sistemleri çerçevesinde takip altına alınmaktadır.

İlaç Rehberi – İlaç Prospektüsü

İlaç Rehberi – İlaç Prospektüsü bireysel olarak sağlıkla uğraşanlar ve hastalar için ilaç bilgisi ile ilgili ihtiyaçlara online ulaşmasını sağlayan arama motorudur.
ENDİKASYONLAR: İlaç endikasyonları bilgisinin özeti
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU: İlacın dozu, kullanım şekli hakkında genel bilgi,Maksimum günlük doz, Doz uygulama uyarısı, Toksik doz bilgisi, ve Doz Aşımı Bilgisi
UYARILAR: Genel dikkat edilmesi gereken bilgiler, Geriatrik ve Pediatrik Uyarılar, Geçimsizlik uyarısı, Gebelik Kategorisi ve Araç Kullanma Etkisi Bilgisi
FİYAT BİLGİSİ İlgili ürünün, Eczane Fiyat Bilgisi detaylı olarak sunulmaktadır.
SAKLAMA KOŞULLARI: İlacın hangi derecelerde saklanması gerektiği hakkında bilgi verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu