Sağlıklı Yaşam

İnme (Felç) nedir? İnme Riskini Azaltmak İçin Öneriler

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi doktorlarından Uzm. Dr. Yahya AKALIN inme (felç) hakkında açıklamalarda bulundu.

İnme beyinde bir bölgedeki kan akımının kesilmesi ve ya beyin damarındaki kanın dışarı sızması sonucu beyinde oluşan harabiyet olarak tanımlanır. İnmenin %80-85’i beyin damarının tıkanması sonucu oluşur.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yer alan kapsamlı inme merkezi sayesinde hastalar erken acile başvurduğunda yapılan etkin tedavi yöntemiyle yeniden hayata döndürülebilmektedir. Bu bağlamda kapsamlı inme merkezinde 7/24 çalışan nöroloji ekibi, nöroloji YBÜ ve inme ünitesi mevcuttur.

İnme (felç), dünyada en sık ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Dünyada her 40 saniyede 1, Türkiye’de 3-4 dakikada 1 kişi inme geçirdiği düşünülürse böylesi bir merkezin gerekliliği daha iyi anlaşılabilir. Hastalar ne kadar erken acile başvurup tedavi altına alınırsa hastanın bu tedaviden fayda görmesi ve yatağa bağımlılıktan kurtulması o derece artar, ilk 4-5 saatte gelen inme hastalarına öncelikle damar yolundan pıhtı eritici ilaç veriyoruz, İlaçtan fayda görmezse hastayı anjiyo ünitesine alıp trombektomi dediğimiz pıhtı çıkarma işlemi uyguluyoruz. Bu işlemler sayesinde hastayı sekelsiz taburcu etme şansımız artıyor.

İnme Riskini Azaltmak İçin Öneriler

• Tütün ve alkol kullanımından uzak durun.

• Sigara dumanına maruz kalınmamalıdır.

• Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır. (ev, bahçe işi, yürüyüş gibi)

• Diyette yağ, şeker ve tuz azaltılmalıdır.

• Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmelidir.

• Ayrıca doktorumuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilomuzu öğrenmeli, doktorumuzun önerilerine uymalıyız.

• Aile bireylerimizi de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik etmeliyiz.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu