Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Kalp ve tansiyon hastalıkları gençleri tehdit ediyor!

Uzmanlar uyarıyor kalp krizi ve yüksek tansiyon hastalıkları son yıllarda gençleri de tehdit etmeye başladı.

Kalp ve tansiyon gençleri tehdit ediyor

Uzmanlar kalp krizinin ve yüksek tansiyon hastalıklarının son yıllarda erken yaşlarda görülmeye başladığını belirtiyor. Bundan 40 yıl önce 60 yaş ve üstünde görülen kalp krizleri günümüzde 40 yaşın altına hatta 20 li yaşlara kadar düştü. Maalesef aynı durum yüksek tansiyon hastaları içinde geçerli. Uzmanlar çağın getirileri olarak teknoloji ve sosyal medya, oturarak bilgisayar ve telefon başında vakit geçirmek gibi durumların hipertansiyon riskini artırdığı görüşünde.

Kalp Krizleri 20li Yaşlarda da Görülmeye Başlandı

Kalp hastalıkları ve hipertansiyon ileri yaş hastalığı olarak biliniyor ancak son yıllarda gençlerde de görülmeye başladı. Kalp hastalıkları ve hipertansiyonun genç yaşta görülmesinin en önemli nedenleri arasında stres, teknoloji bağımlılığı, hazır gıdaların fazla tüketimi gösteriliyor.

Kalp hastalıklarının 20 li yaşlarda da görüldüğünü belirten uzmanlar; eskiden 60 yaş üstü hastalığı olarak bilinen kalp krizlerinin günümüzde yüzde 4 ila 10 kadar hastanın 40 yaşın altında kalp krizi ile hastanelere başvurduğunu belirtiyor. Bu ürkütücü rakamlar kalp krizi yaşının gittikçe aşağıya düştüğünü gösteriyor. 30-40 yıl önce yüzde 1 ila 2 hastanın 40 yaş altında kalp krizi riski ile doktora başvurduğu ama artık 20 li yaşlarda dahi kalp krizlerinin görülmeye başlandığı belirtiliyor. Bu sebeple artık uzmanlar 20 yaş ve üzerinde göğüs ağrısıyla başvuran kişilerde kalp krizi riskini değerlendirmeye başlıyor.

Erken yaşta görülen kalp krizlerinin en önemli nedeni hareketsiz yaşam. Gençler teknoloji bağımlılığı nedeniyle hareket etmiyor bilgisayar başında saatlerce oturuyorlar. Sosyal medya stresi de artırıyor. Bu gibi sosyal aktiviteler erken yaşta kalp krizi riskini artırıyor.

40 Yaşından sonra halı sahadan uzak durun

Ağır spor aktivitelerinden ise uzak durmak yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi kalp sağlığını koruyan sporlar yapmak gerekiyor. Yüzme ve yürüme gibi egzersizler kalbe gelen kan miktarını artırarak kalbin önündeki basıncı azaltıyor böylece kalbe gelen yük azalıyor. 50 yaşında halı sahada top oynamak amatör kişiler için oldukça zararlı. Ani hızlanma ve heyecan kalp damarlarında spazma, ritim bozukluğuna yol açabiliyor. 40 yaşını geçmiş bir insanın halı saha sporlarını kesinlikle yapmaması gerekiyor.

Hipertansiyon ileri yaş hastalığı olarak biliniyor ancak önceden 40 yaş üstünde daha çok görünürken son 10 yıl içinde bu 30’lu yaşlara kadar düştü.
Haftanın 3 günü 40 dakika tempolu bir yürüyüş yaparak hipertansiyon ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltabilirsiniz.

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu