Manşet HaberSağlık Personeli Haber

Kamuda 4-D İşçi Tayin Hakkı

4-D İşçi 696 KHK lılara tayin hakkı var mı?

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

4d İşçi tayin hakkı, 4-D İşçi 696 KHK lılara tayin hakkı var mı? 2024 Yılında taşerondan 696 sayılı KHK ile atanan işçilere TBMM’de tayin hakkı verilecek mi? Kamuda 4d işçi tayini için geri sayım başladı. Peki, 4D’li taşeron işçi tayin hakkı ne durumda, tayin hakkında son durum 2024, işte 4d işçi tayin hakkı detayları…

696’lı kamu işçilerinin en büyük sıkıntılarından birisi olan tayin hakkının en kısa sürede meclisten geçip Resmi Gazete ’de yayımlanması bekleniyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, taşerondan kadroya geçen 1 milyon işçinin KHK’dan kaynaklanan tayin yasağının kaldırılmasını beklediğini söyledi. Sert, “Yerel seçimler sonrası çalışmalarına yeniden başlayan TBMM artık bu zulmü görmeli ve yapılacak kanuni düzenleme ile yasağı kaldırmalıdır” dedi.

696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen yaklaşık 1 milyon işçi, 2018’den beri devam eden tayin yasağı nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, bu işçilerin tayin yasağının kaldırılmasını beklediğini belirtti. Sert, taşerondan kadroya geçen işçilerin yaşadığı ailelerinden uzak kalma, işten istifa etme veya boşanma gibi sorunların devam ettiğini vurguladı. Bu durumun, işçi kaybına, kurumların personel ihtiyacına ve çalışma barışının zedelenmesine neden olduğunu ifade etti. Öz Sağlık-İş Sendikası olarak, 696 Sayılı KHK’nın 127. Maddesi’nde yer alan tayin yasağının kaldırılmasını ve işçiler için adil bir çözümün sağlanmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Şimdilik tayin hakkını kullanamayan işçiler, becayiş yapabilmektedir. 4d kamu işçileri Öz Sağlık İş sendikası üzerinden başvuru yapabiliyorlar.

Öz Sağlık İş sendikası becayiş işlemleri için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu