Sağlıklı Yaşam

Kan bağışı orucu bozmaz!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı Kan Merkezleri Sorumlusu Prof. Dr. Pervin Topçuoğlu, “Kan bağışı yapmak orucu bozmaz” dedi.

6-12 Mayıs Kan Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Topçuoğlu, Ramazan’da uzun süren açlık ve susuzluk nedeniyle bağış sayısının azaldığını belirtti. Topçuoğlu şu bilgileri paylaştı:

İFTAR SONRASI DA YAPILABİLİR

“Kan bağışı yapmak orucu bozmaz. Kan bağışında bağışçının sağlığını korumak bağış merkezlerinin esas görevidir. İftar sonrası vatandaşlar rahatlıkla kan bağışlayabilir. Sahur sonrası da eğer bağış yapacak kişi yorucu bir iş yapmayacaksa öğlene kadar bağış yapabilir. Kan bir laboratuvarda ya da fabrikada üretilmiyor, sadece bağış yoluyla sağlıklı bireylerden elde edilebiliyor. Kan bağışıyla aynı anda 3 kişiye hayat veriyorsunuz. Hem kendinizin sağlığı hem de başkasının sağlığı için kan vermekten çekinmeyiniz.”

SAĞLIKLI İNSAN 2 İLA 3 AYDA BİR

Topçuoğlu, sağlıklı bir insanın yaklaşık 2 ila 3 ayda bir kan bağışı yapabileceğini hatırlatarak, “Sağlıklı bir erkek yılda 4-5 kez, sağlıklı bir kadın ise yılda 3-4 kez kan bağışı yapabilir. Ancak kanın özel bir bileşeni için bağış yapılıyorsa, örneğin trombosit bağışı gibi yılda 24 kez bağış yapılabilir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu