Sağlıklı Yaşam

Kısırlık oranları korkutuyor!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Yanlış beslenme, kötü alışkanlıklar ve kariyer hedefli geç evliliklerde kısırlık oranı giderek yükseliyor. Uzmanlar hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlığın görülme oranına bakıldığında yüzde 50’ye kadar yükseldiğini söyledi.

1950’li yıllarda kadın hastalıkları ve üroloji uzmanlarının yaptığı bilimsel çalışmalarda yeni evlenen çiftlerde kısırlık oranının yüzde 25 olarak gösterildiğini, günümüzde ise bu oranın yüzde 50’ye kadar yükseldiği belirtiliyor. Özellikle 2000’li yıllardan sonra yapılan araştırma sonuçlarına göre her iki çiftten birinin çocuk sahibi olmada ciddi problemler yaşadığı biliniyor. Problem yaşayan çiftler araştırıldığında yüzde 45 kadın, yüzde 45 erkek kaynaklı sorun olduğunu görülüyor. Geriye kalan yüzde 10’luk dilimde ise sorun her iki taraftan da kaynaklanıyor.

Kısırlığın  sebepleri

Tıpdaki teknolojik gelişmelere paralel olarak her ne kadar hastalıklarla ilgili tanı ve tedavi yöntemleri gelişse de kısırlık oranları tam tersi bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Kısırlığın ana sebeplerinden biri de sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı. Yaşam alışkanlıkları değişiyor ve kötü alışkanlıklar artıyor. Özellikle hazır gıda ağırlıklı beslenme alışkanlıkları, metabolik sendromun yaygınlaşmasına bağlı vücuttaki yağlı dokunun artması, hormonal dengesizlik, suni şeker ve hormonlu gıdalarla beslenme erkek ve kadın üreme hücrelerinde DNA hasarı meydana getiriyor. Bunun sonucu olarak sağlıklı bir gebelik elde edilemiyor. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıklar da gebe kalma ihtimalini düşürüyor

Fazla kiloda da kısırlık nedenleri arasında. Özellikle bir kadının kilosunun 10 kg artışı gebelik oranlarını ciddi anlamda düşürüyor. 1900’lü yıllarda yüz ila 200 milyon arasındaki sperm sayısı normak kabul edilirken günümüzee artık 15 milyona kadar sperm normal kabul ediliyor. Ayrıca geç yaşta yapılan evlilik ve ileri yaşlara ertelenen çocuk sahibi olma kararı da günümüzün önemli problemleri arasında yer alıyor.

Kadınların iş hayatında daha aktif olup, kariyer planlarını ilk sıraya koyması, dolayısıyla uzun süren bir meslek hayatı, ardından kariyer derken ev lilik ve çocuk isteklerini hep ertelemeleri ciddi bir sorun olarak ileri yaşlarda çocuk sahibi olmalarını engelleyebiliyor.Sonuç olarak kadınlarda yumurta, erkeklerde de sperm kalitesinin bozulması ile ortaya çıkan kısırlığın tedavisi için tüm risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve bu konuda mutlaka androloji uzmanından görüş alınması gerekiyor.

Çocuk sahibi olmakta zorlananlara öneriler

Nedeni anlaşılamayan kısırlık probleminde herhangi bir tedaviden önce aşağıdaki beslenme önerilerini uygulayabilirsiniz.

1 – İlk yapılması gereken tüm buğday ürünlerinin kesilmesidir. Gluten hassasiyeti hamile kalmayı zorlaştıran faktörlerin başında gelir.

2 – Doğal beslenmeye çalışmalısınız. Tarım ilacına maruz kalmamak için mevsim sebze ve meyvelerini tüketin.

3 – D vitamini eksikliği hamile kalmayı zorlaştırıyor. D vitamini değerlerinizi ölçtürün. D vitamini değerleriniz düşükse güneş, D vitamini zengini gıdalar ve gerekiyorsa D vitamini takviyesiyle rezervinizi doldurun.

4 – Çinko eksikliği de hamile kalmayı zorlaştıran faktörler arasında. Kırmızı et, ciğer, ay çekirdeği ve badem gibi çinko zengini besinler tüketin.

5 – Tatlılar, karbonhidratlar insülin direncini tetikleyerek hormonal dengenin bozulmasına neden olur, hamile kalmayı zorlaştırır.

6 – Uzmanlar tarafından verilen bilgiye göre, stres salgı bezlerini etkilemektedir ve bu şekilde hormonların salınımında problem oluşmaktadır. Bu durumda yumurta oluşumu-gelişimi veya yumurtlama gibi hormonların etkisiyle olan olaylarda olumsuzluklar olabilir. Bu nedenlerden dolayı bebek isteyen çiftler stresten uzak durmalılar.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu