Manşet HaberSağlıklı Yaşam

‘Kıyma’daki tehlike! Yabancı maddelerle dolu!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Hazır kıymalardan alınan numunelerin neredeyse hepsinin yabancı maddelerle dolu olduğunu savunan,Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ’dan “Hazır kıyma almayın” uyarısı.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, hazır kıymalardan alınan numunelerin neredeyse tamamının yabancı maddelerle dolu olduğunu söyledi. Yalçındağ, “Kıymayı kasaptan çektirerek alın, içinde ne olduğunu görün” dedi.

Hem halkın hem de esnafın başının belası

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ kasap, market gibi perakende işletmelerde önceden çekilerek paketlenmiş kıyma satışının sürdürüldüğüne dikkat çekerek “Vatandaş kıymasını gözünün önünde çektirip alsın. Bunun doğrusu budur. Paketlenmiş ürünün karşısındayız” diye konuştu. Yalçındağ, hazır kıymanın, hem halkın hem de esnafın başının belası olduğunu söyledi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu’nun kurulduğu gün, yaptıkları ilk çalışmanın ‘dökme kıyma satışının durdurulmasına yönelik olduğunu’ hatırlatan Yalçındağ, hazır kıymanın, hem halkın hem de esnafın başının belası olduğunu söyledi.

Yalçındağ, “vatandaşa asla tavsiye etmiyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Aldıkları numunelerin neredeyse tamamı yabancı maddeyle dolu çıktı. Ondan sonrada bakanlık bunu yasakladı. Vatandaşı bir beladan kurtarmış olduk. Şimdi de aynı görüşteyiz. Vatandaşa asla tavsiye etmiyoruz. İçerik olarak bakıyoruz, yüzde 20 yağlı diyor. Yani 750 gram etin, 250 gramını yağ alıyorsunuz. Aslında ucuz gibi görünse de pahalıya almış oluyorsunuz. Yani istediğiniz değil, yapanların istediğini alıyorsunuz. Onun içinde et almanın yeri kasaptır diyoruz. Şu anda hazır kıyma kesinlikle yasaktır. Gördüğünüz yerde Alo 174’e ihbarda bulunun. Bu yasaktır ve cezayı gerektirir.”

 

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu