GenelManşet HaberSağlıklı Yaşam

Kronik yorgunluk neden ortaya çıkar?

Kronik yorgunluk neden ortaya çıkar? Kronik yorgunluk ilk olarak bir hastalık olarak nitelendirilmemektedir. Pek çok kişide bu var. Bunun altında bir hastalık çıkabilir. Kronik yorgunluk altta yatan bir hastalığa bağlı olabilir. Bu hastalıklar çok çeşitlidir. Ve bundan dolayı da araştırılması gerekmektedir. Ama elle tutulur bir şey de olmayabilir. Örneğin tetkiklerde hiçbir şey çıkmayabilir. Hastanın belirgin bir psikolojik rahatsızlığı da yoktur ama buna rağmen kronik yorgunluğu olan, dinlenmekle bu yorgunluğu geçmeyen çok fazla sayıda insan var. Kronik yorgunluğu olan bir hastaya bakıldığında genellikle bunun ilk başta psikolojik olduğu düşünülmektedir. Gerçekten de kronik yorgunluğun temel sebebi psikolojik mi yoksa bir takım fiziksel sıkıntılardan mı kaynaklanmaktadır?

KRONİK YORGUNLUĞUN ORTAYA ÇIKIŞ SEBEPLERİ NELERDİR?

Örneğin bir kişide bir durum araştırılırken eğer laboratuvar tetkikleri ya da diğer tetkikler bir şey bulunmuyorsa bazen hekiminde kolayına gerek ‘Ben bulamadım. Bu muhtemelen psikolojiktir’ diyor. Ama mesela önceden psikolojik gibi düşünülen hastalık durumlarının çoğu teknolojideki bu teknik ilerledikçe altında hastalıklar çıkan durumlar olabiliyor. Ama halen günümüzde net bir somut hastalık verisine ulaşamadığımız ve psikolojik olduğunu düşündüğümüz durumlar var. Bu kronik yorgunluk durumunun tanımında aslında psikolojik bir rahatsızlığı olmayacak kişinin. Ve altta yatan gösterilmiş bir hastalığı da olmayacak. Ne olabilir diye düşünürsek? Örneğin kronik yorgunluğa yol açacak tiroid bezi zayıf çalışıyordur. Bu vücudun enerji hormonunu üreten bez. Ve tiroid bezi boynumuzda bulunmaktadır.

KRONİK YORGUNLUK NİÇİN ORTAYA ÇIKAR?

Kronik yorgunluğu konusu detaylıca işlenmesi gereken bir konudur. Kişinin altta yatan gizli bir tümörü olabilir. Mesela çok eskiden MR yöntemi ortaya çıkmadan önce MS hastalığına sahip kişilerde gerçekten de halsizlik, yorgunluk, dinlenememe gibi durumlar vardı. Sonradan tanı konulamıyordu. MR yaygınlaşmaya başladıkça bu hastaların bir kısmı MS tanısı aldı. Altında yatan kronik seyirli viral ya da enfeksiyonel hastalıklar veya gizli bir hastalık olabilir. Bunların detaylıca bakılması gerekmektedir. Örneğin uyku apnesi. Son yıllarda çok popüler olmaya başladı. Bu kişilerin gece nefesi durmakta ve ara ara nefessizlik atakları geçirmektediler. Bu da kronik yorgunluğa sebep olaylardan biri olabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu