Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Maskeli enfekte olursanız eğer…

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

The New England Journal Of Medicine’de yayınlanan makalede maske takarak enfekte olanlarda korona virüsün hafif geçebileceği anlatılmakta.

Maske takarak alacağınız virüs miktarının daha az olacağı buda hastalığı hafif geçirmenizi sağlayacağı bilgisine değinilmektedir.

SARS-CoV-2 küresel yayılmaya devam ederken, Covid-19 salgın kontrolünün temellerinden biri olan maske takmak, hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir ve yeni enfeksiyonların daha büyük bir oranının asemptomatik olmasını sağlayabilir. Bu hipotez doğrulanırsa, maske takmak, bağışıklık oluşturacak ve böylece bir aşı beklerken,  virüsün yayılmasını yavaşlatacak bir “çeşitlenme” biçimi haline gelebilir.

Diğer solunum yolu virüsleriyle ilgili geçmiş kanıtlar, maske takmanın, viral partiküllerin burun ve ağza girmesini engelleyerek kullanıcıyı enfekte olmaktan da koruyabileceğini göstermektedir.  Dünyanın dört bir yanında yürütülen epidemiyolojik araştırmalar – özellikle 2003 SARS salgını sırasında nüfus çapında maske takmaya alışmış olan Asya ülkelerinde – maske ile pandemi kontrolü arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Boston’dan gelen son veriler, Mart ayı sonlarında belediye hastanelerinde maske takıldıktan sonra sağlık çalışanları arasında SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının azaldığını göstermektedir.
SARS-CoV-2, tam semptom eksikliğinden pnömoniye, akut solunum sıkıntısı sendromuna ve ölüme kadar çok sayıda klinik belirtiye neden olma konusunda çok yönlü bir yeteneğe sahiptir. Son virolojik, epidemiyolojik ve ekolojik veriler, maske takmanın enfekte olmuş kişilerde hastalığın şiddetini de azaltabileceği hipotezine yol açmıştır.

1938’den beri, araştırmacılar, öncelikle hayvan modellerinde, bir virüsün ölümcül dozu kavramını veya maruz kalan konakçıların% 50’sinin öldüğü dozu (LD50) araştırdılar. SARS-CoV-2 gibi, konakçı bağışıklık tepkilerinin viral patogenezde baskın bir rol oynadığı viral enfeksiyonlarda, yüksek doz viral aşı, doğuştan gelen bağışıklık savunmalarını bastırabilir ve düzensizleştirebilir, bu da hastalığın şiddetini artırır. Aslında, aşağı regüle edici immünopatoloji, deksametazonun şiddetli Covid-19 enfeksiyonunda sonuçları iyileştirdiği bir mekanizmadır.

Kaynak: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp2026913?query=featured_coronavirus&fbclid=IwAR0syiucnbILKetKzjSTn3FDFr4soj6eGIonhV9u3_TVOlHaraR_0SI5sns

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu