Özel Haber

METAVERSE HAYATIMIZI DEĞİŞTİRECEK Mİ?

Sağlık Web Haber olarak bugün sizler için internette en çok aranan METAVERSE ile ilgili genel bilgilendirme yaptık. En çok merak edilen sorular arasında Metaverse Nedir, Metaverse hayatımızı nasıl değiştirecek, Metaverse  hakkında tüm soruların  cevaplarını haberimizin detaylarında bulabilirsiniz…

METAVERSE NEDİR?

Dünya yeni bir dijital dönüşüme girerken, her yerde sıkça duyduğumuz bir terim var Metaverse, peki nedir bu Metaverse? 

internetin geleceği olarak adlandırılan ve kısa süre içinde günlük hayatımızı tamamen değiştirebileceği söylenen Metaverse, Meta-universe ifadesinin kısaltılmısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Metaverse, gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu ile birleştiği bir ‘dijital dünya’ olarak tanımlanabilir.  İnsanların artırılmış sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak var olabilecekleri algısal bir evrende yaşadığı hayat.  Bunlara örnek olarak; Avatar, Ready Player One filmlerini gösterilebiliriz.

Bu sistem Bilgisayar’a direkt olarak bağlanmaya gerek kalmadan farklı elektronik aletlerle geçiş yapabileceğimiz Metaverse kurgusu, kolektif bir sanal paylaşım alanıdır.  Bu alemde herkes kendi yarattığı dijital karakterleri  ile bu ağa sistemi içine girebilecek. Sanal alemde; gezebileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz, konser izleyebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz, kendine ait Kripto para birimlerinin bulunduğu ortak çalışmalar gerçekleştirebileceğiniz her türlü sosyalleşme seçeneğinin olduğu bu dijital dünyaların olacağı öngörülüyor ve ilk başta oldukça çekici de duruyor.

Belki de fiziksel dünyada imkan bulamayacağınız birçok deneyimleri bu platformlar aracılığı ile yaşanabileceği söylenmekte.

Global teknoloji şirketleri bir süredir bu alana dair ciddi yatırımlarda bulunuyor, bunların başındaysa hepimizin yakından bildiği bir isim var facebook. Sosyal medya devi Microsoft gibi önemli yazılım firmalarıyla işbirliği anlaşmaları yapmakla kalmadı, sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus VR şirketini satın aldı.

Facebook CEO’su Zuckerberg, Metaverse için “yeni nesil internet” tanımında bulunuyor. Metaverse’in temeli, yazar Neal Stephenson’un 1992 yılında yazdığı Snow Cash kitabına dayanıyor. Stephenson kitabında fizik, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin bir internet ortamında paylaşıldığı teorisini işliyor.

Metaverse’ün Zararlı Olabilecek Etkileri

Metaverse ile gelişebilecek  tehlikeler nelerdir? Özel hayatın gizliliği, insanları yönlendirme ve tüketim alışkanlıklarını manipüle etme suçlamalarının bulunduğu Facebook, ilk Metaverse yaratıcısı olacak tıpkı sosyal medya platformları gibi reklam gelirleri insanlığı ilerletmek için değil kar etmek için olacak. Düşünün herhangi bir sosyal medya platformundan çok daha büyük sonsuz ihtimallerin olabileceği gerçeklikler sunulacak sadece görsel ve işitsel değil tüm duyularımızla hissedip deneyimleyebileceğiniz bu evrenler reklamlarla çok daha fazla domine edecek reklam verenlerin kölesi olabiliriz. Kendi dijital kopyalarımızı yaratacağız yani kendimiz hakkında Metaverse şirketlerine sağlayacağımız kullanıcı verileri, yaş, adres, kullandığınız markalar, kredi kartı bilgileri gibi soft içeriklerden ibaret olmayacak. Tüm beden bütünlüğümüz dahil zihnimizi, tercihlerimizi kısacası tüm özgür irademizi bu şirketlerle paylaşacağız insanlığın henüz deneyimlemediği ölçüde manipülasyonlar bizi bekliyor olabilir. Fiziki sosyal ilişkilerimiz tamamen yok olabilir ve halihazırda içinde yaşadığımız fiziksel dünyadan Metavers’e her girişimiz daha tehlikeli hale gelebilir.

İçeriklerini ve ihtimallerini bizi mutlu etmek ve bağımlı hale getirmek üzerine kurulmuş platformlardan bahsediyoruz Belki de orada yaşayacağımız herhangi bir hazzı bırakıp gerçeklere dönmek istemeyeceksiniz, sınıfsal kutuplaşma artabilir çeşitli şirketler tarafından gruplandırılacak Metaverselerin kaynağı tabii ki reklamlar olacak.

Bu dijital evrenleri her ne kadar gerçeklikten kaçma fırsatı olarak görüyor olsak da burada da bir gelir gider sistemi var olacaktır. Metaverselerde Kripto paralar kullanılacaktır. Yani burada bir ticaret söz konusu bu evrenlerde de sahiplik mülkiyet kayıtları oluşacak arsa almak herhangi bir mülke sahip olmak avatarınızın sahip olacağı eşyaları satın almak her şey Kripto paralarla mümkün olacak. Sanal alemde sınıfsal farklılıklarla karşılaşacağız. Reel ve sanal gerçeklik arasındaki sınırlar belirsizleşecek.  Mülki bağımlılık sistemi yine de var olacak Metaversede avatarınızı sağlayacağınız ürünler avatarların birbirine göre konumunu belirleyecek, sınıfsız bir dünya buralarda da mümkün değil. Beden bütünlüğü ihlalleri tacizi getirebilir, tüm duyularla deneyimlenecek bir kurgudan bahsediyoruz. Avatarınızın metaverse içindeki bir deneyimi bu sistem geliştikçe fiziksel gerçekliğe çok daha yakın olacak. Rıza zorbalık kavramları burada da mevcut olacak buralarda gerçekleşebilecek istismarlarının önüne nasıl geçilecek?

Bu evrenlerde nasıl bir güvenlik sistemi var olacak? Dijital karakterlerinin yaş profil doğrulukları nasıl suçlara yol açacak? Buralar hala bilinmeyen sorular…

Görüldüğü gibi etik problemlerin nasıl işleneceği Hala ciddi bir sorun Metaverseleri ilerleyen yıllarda çok daha fazla tartışılacağa benziyor. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu