İlaç / EczaneKoronavirüsManşet Haber

Moderna aşısı 12-17 yaş gruplarında yüzde 100 güvenli

Moderna aşısı 12-17 yaş aralığında yüzde 100 etkili ve güvenli.

Yazılı bir açıklama yapan Moderna geliştirilen koronavirüs aşısının 12 ile 17 yaş gruplarında yüzde yüz etkili ve güvenli olduğunu açıkladı.

Amerika’da 12-17 yaş grubundaki 3 bin 732 çocuk üzerinde yapılan Faz 2/3 denemeleri sonunda çocuklardaki kan değerleri koronavirüs için bağışıklık tepkisinin oluştuğunu gösterdi. Aşının etkisinin yetişkinlerdeki benzer olduğunu ortaya koydu.

Aşı denemeleri sonucunda 2 doz koronavirüs aşısı alan çocuklarda hiçbir Covid-19 vakası gözlemlenmedi. Ayrıca aşının ilk dozu alındıktan 14 gün sonra hafif Covid-19 vakalarını önlemede yüzde 93 etkili olduğu belirtildi. Moderna covid-19 aşısının yüzde 100 etkili olduğunu açıkladı ancak daha fazla deneme yapıldıkça durumun değişebileceği uyarısı yaptı.

Moderna açıklamasında aşı ile ilgili önemli bir güvenlik endişesinin tespit edilmediğini, yan etkilerinin çoğunun hafif veya orta şiddetli olduğunu belitti.
Aşının ikinci dozundan sonra baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı ve titreme gibi yan etkilerin meydana geldiği, bazen de aşının yapıldığı enjeksiyon bölgesinde ağrı olduğunu açıkladı.

Modernanın aşısı henüz bilimsel olarak değerlendirilmedi ve bir dergide yayımlanmadı. Moderna çalışmanın bilimsel olarak değerlendirilmesi ve çocuklara yapılabilmesi için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresinden izin talep edeceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu