Sağlıklı Yaşam

Obezite Tedavisinde Balon Uygulaması

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Obezite, gerek kendisi, gerekse neden olabildiği diğer hastalıklar nedeniyle ciddi bir sağlık problemidir. Diyet, egzersiz ve ilaçlarla zayıflama her zaman istenen sonucu vermeyebilir. Alternatif kilo verdirme yöntemlerinden birisi mideye yerleştirilen (intragastrik) balon uygulamasıdır.   Geçici kullanım için tasarlanmış ve cerrahi olmayan bir yöntemdir. Özellikle cerrahi yöntemleri  istemeyen  veya cerrahi uygulanamayan hastalar için de bir alternatif olmaktadır.

Mide balonu,  gıda tüketimini azaltmak, yeni diyet ve davranış usullerini öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla, midede mekanik olarak bir dolgunluk hissi ve bir hacim oluşturmak için tasarlanmıştır.  Mide içindeki balon  yer kapladığından hem  erken doyma ve tokluk hissi vererek  hastanın daha az miktarda gıda tüketmesine neden olmakta,   hem de çok miktarda yemek yenildiğinde rahatsızlığa neden olarak yemek yemenin keyif verici etkisini kısmen ortadan kaldırmaktadır. Böylece uzun dönemde hasta az miktarda ve sık yeme alışkanlığı kazanmaktadır.  Her insan farklı olduğu için,  mide balonu en uygun kilo kaybını sağlayacak hacme ayarlanabilir biçimde tasarlanmıştır. Balonun ne kadar şişirileceği, hastanın kilo fazlalık derecesi ve mide büyüklüğü ile ilişkilidir.

Mideye yerleştirilen balon, ilk defa 1982 yılında ünlü kalp cerrahı Debakey tarafından geliştirilmiştir. İlk kullanım amacı obez kalp hastalarını cerrahi operasyonlar öncesinde zayıflatmak ve böylece ameliyat risklerini en aza indirmektir.    Günümüzde mevcut iki adet silikon mide balonu mevcuttur. Bunlardan ilki, uzun süredir kullanılan balon 750 gram ağırlığındadır ve 400-700 ml serumla doldurulmaktadır. Nispeten daha yeni olan ve havayla doldurulan balon da  üretilmektedir.

Nasıl uygulanır ?

Bu yöntemin en önemli avantajı genel anestezi gerektirmeden gerçekleştirilmesidir.  Balon, endoskoskopi yardımı ile ağız yoluyla yemek borusundan geçirilerek, endoskopik gözetim altında mide içine yerleştirilir. İşlem tamamen kansızdır ve hafif bir anestezi altında gerçekleştirilir. Genellikle hastanın entübe edilmesi, yani nefes borusuna tüp yerleştirilmesi gerekmez. Mide içine ağızdan sönük olarak gönderilen balon, mideye ulaştırıldığında ucuna bağlı tüp aracılığıyla  serumla veya havayla doldurularak şişirilir ve bağlı olduğu tüpten kolayca ayrılarak mide içinde bırakılır. Uygulamanın tahmini süresi 15-20 dk  arasındadır.  Hastalar işlem sonrası  olası yan etkiler açısından  1  gece yatırılarak gözlenmektedir.  Daha sonra da hastalar   endokrinoloji uzmanı, gastroenteroloji uzmanı,  ve diyetisyen tarafından düzenli olarak  izlenmektedir.

Zayıflatıcı mide balonu  takılmış olanlara gıdaları iyice çiğneyerek  yavaş yemeleri, yeterli miktarda  sıvı tüketmeleri ve karbonhidratlı içeceklerden uzak durmaları tavsiye edilir. Gece  geç saatlerde ve yatmadan en az iki saat öncesine kadar yemek yenmemelidir. Öğün aralarında su içilmesi  midedeki balonun yüzeyinde biriken gıdaların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Hergün düzenli egzersiz yapılması (en az 15 dk. yürüme gibi) ve kalori kısıtlı diyet  önerilir.   Mideyi tahriş edici aspirin ve antiromatizmal ilaçlar gibi  ilaçlar kullanıldığında birlikte  koruyucu ilaçların alınması   gerekir.  Yeterli gıda alınmaması bazı hastalarda vitamin ve mineral eksikliğine yol açabileceğinden hastaların bu yönden izlenmeleri ve gerektiğinde vitamin takviyesi yapılması uygun olur.

 

Mide balonu kimler için uygundur ?

Zayıflatıcı mide balonu, uygun  diyet , egzersiz ve ilaç tedavisi  programlarına rağmen yeterince  kilo veremeyen 18-60 yaş arasındaki erişkinlerin zayıflatılması amacıyla  kullanılan  ve geçici bir süre uygulanabilecek olan bir  yöntemdir. Genellikle  6 aydan daha uzun  süre kullanılması tavsiye edilmez.     Tedavinin  uygulanmasından önce  zayıflama programını yürüten endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı, gastroenteroloji uzmanı ve psikiyatri uzmanının  tedavinin uygunluğu konusunda  bir fikir birliğine varmaları gerekir.

1-  Vücut kütle indeksi (BMI- Body Mass Index) 30-40 arasında olan ve bu nedenle ciddi tıbbi problemler gelişme riski altında olan obezlerde

2-  Aşırı  kilo nedeniyle  tedavi edilemeyen tip 2 diyabet  hastalarında

3-  Vucut Kitle İndeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan veya VKİ 35-40 arasında olup birlikte ciddi tıbbi problemleri bulunduğu için zayıflatıcı cerrahi   girişimi tolere edemeyecek hastalar veya bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen hastalarda

4- Herhangi bir nedenle cerrahi tedavi uygulanması gerektiği halde obezitenin oluşturduğu cerrahi risk  nedeniyle bu tedavileri uygulanamayan ve  vücut ağırlığının cerrahi girişime uygun seviyeye  indirilmesi gereken  hastalarda   kullanılması uygundur.

5-Hasta en az 5 yıldır obez olmalıdır

6-Uygulamaya engel durumlar olmamalıdır.

VKİ =Vücut ağırlığı / (boy2)
Örneğin; Vücut ağırlığı 105 kg,  boyu 1.60 m olan bir insanda
VKİ= 105 / 1.60 x 1.60  = 41  olarak hesaplanır.

Mide balonu kimler için uygun değildir ?

 • Yemek borusunda iltihap, ülser veya daha önceden geçirilmiş, mide-barsak sistemi ameliyatı olanlarda
 • Bağırsakların inflamatuar hastalıklarında.
 • Batın operasyonu geçirmiş hastalarda
 • Ciddi laparoskopik  ameliyat geçirmiş hastalarda.
 • Hiatus hernisi (mide fıtığı) olanlarda.
 • Mide-barsak sisteminden kanaması olan veya kanama eğilimi olanlarda
 • Hikayesinde mideye yönelik girişim geçirmiş olanlarda
 • Uyuşturucu bağımlılığı olan veya alkolik olanlarda
 • 18 yaş altı ve  60 yaş üstü obez kişilerde
 • Romatizmal anti-enflamatuer, antikoagülan ve  sistemik steroid kullananlarda
 • Mental bozukluğu olan obezlerde ( Psikiatrist kontrolünde 3 ay kullanılabilir )
 • Gebelerde ve emziren  kadınlarda
 • Vücut kitle indeksi uygun olmayan şişmanlarda ( estetik amaçlı zayıflamada ve VKİ < 30 olanlarda ) kullanılması önerilmez.

 

Mide balonunun yan etkileri nelerdir ?

Balon uygulanması sırasında görülebilecek  yan etkiler  üst gastrointestinal sistem  endoskopisi  sırasında oluşabileceklerden farklı değildir. Bazı hastalarda daha önceden var olan göğüste yanma ve ekşime şeklindeki reflü şikayetleri, balon yerleştirildikten sonra  artma  gösterebilir. Balon takıldıktan sonraki ilk günlerde   karın üst bölümünde rahatsızlık ve şişkinlik hissi, bulantı ve kusma  görülebilir ve genellikle bir kaç  hafta içinde bu şikayetler geriler. Ancak kusma uzun sürdüğünde vücudun sıvı ve elektrolit  dengesi bozulabileceğinden hasta doktor kontrolü altında izlenir ve gerektiğinde balon çıkarılır. Bazı hastalar  karın üzerine veya yan yattıklarında ağrı hissedebilirler.

Mide içindeki balonun yeterince şişirilmemesi veya sönmesi halinde balon mide çıkışını tıkayarak bulantı  ve kusmaya sebep olabilir. Nadiren  sönmüş  balon mideden ince barsaklara geçerek  barsak tıkanmasına yol açabilir  ve bu durumun tedavisi için cerrahi girişim gerekebilir.  Balon  mide içinde hareket halinde olduğundan balonun basısına bağlı mide ülseri oluşma olasılığı çok nadir olsa da vardır. Balon  metilen mavisi ile  karıştırılmış steril su ile şişirildiğinden  mavi renkte idrar yapılması halinde balonun patladığı anlaşılır ve vakit  kaybedilmeden endoskopi yapılarak balon kolayca mideden çıkarılır.

Mide balonu yerleştirilen her 24 hastanın 1’inde balonun takıldıktan sonraki ilk günlerde çıkarılması gereği doğmaktadır. Bu vakaların yarısında da  neden hasta isteğidir.

Mide balonu uygulamasının sonuçları nelerdir ?

Kilo kaybı oranları hastadan hastaya farklılık göstermektedir, genelde 6 ayda % 20-25 kilo kaybı beklenir. Mide balonu 6 ay sonra çıkarılmalıdır. Eğer daha uzun süre uygulanması isteniyorsa 6 ay sonunda  yeni bir balon ile değiştirilmelidir.

Balon uygulanacak hastaların uyumlu kişiler olması, tedavinin başarılı olması bakımından önemli bir koşuldur. Hasta yeme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirme konusunda istekli ve kararlı olmalıdır. Obezite tedavisi  bazı tedavi seçeneklerinin beraberce   uygulamasını  gerektiren bir özelliğe sahiptir. Konu sadece mideye endoskopik olarak balon yerleştirmekle kısıtlı değildir ve böyle görüldüğünde zayıflama balonu takılan hastaların neredeyse tamamına yakınında istenen düzeyde kilo kaybı sağlanamaz.  Mide balonu;    davranış tedavileri, diyetisyen bazında sağlanacak diyet eğitimi, fiziksel   egzersiz ve nihayet psikoterapist desteğinin de  tedaviye dahil edilmesi ile başarıya ulaşabilecek bir tedavi alternatifidir.

 

  Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu