KoronavirüsManşet HaberSağlıklı Yaşam

Omicron: Bu semptomları yaşıyorsanız yeni yıl partisine katılmayın!

Omicron vakaları hafif olabilir ama henüz tehlike geçmiş değil!

Omicron varyantının daha hafif seyrettiği, ancak bunun hiçbir şekilde bulaşıcı olmadığı anlamına gelmiyor. Ağır mutasyona uğramış varyantın birçok ülkeyi etkilediği görülüyor.

Yeni Yıl yaklaşırken, sağlık yetkilileri ve tıp uzmanları insanları uyanık olmaya, tedbiri elden bırakmamaya davet ediyor. Bazı ülkelerde, yaygın enfeksiyon riskini en aza indirmek için gece sokağa çıkma yasakları getirildi. Böyle bir kaosun ortasında, doğru önlemleri almak çok önemli, COVID-19 olduğunuzu düşündürecek  herhangi bir semptom yaşıyorsanız dikkatli olun.

COVID-19 aşılarının SARs-COV-2 virüsüne karşı bir miktar koruma sağladığı söylenmektedir. Bununla birlikte, veriler yeni koronavirüsün tam olarak aşılanmış kişileri hala etkileyebileceğini göstermektedir. Çoğu vaka hafif olabilirken, çok nadir durumlarda insanlar hastalığa yenik düşmektedir.

Omicron varyantında aşılar etkilimi

Ayrıca, Omicron varyantının aşı bağışıklığından kaçtığı söylenmektedir. Spike proteinin kendisindeki 30’dan fazla mutasyon nedeniyle bilim adamları, varyantın bir “bağışıklık kaçış mekanizması” geliştirdiğine inanıyor. Son araştırmalar ayrıca bazı COVID aşılarının yeni varyanta karşı çalışmayabileceğini öne sürerek daha iyi koruma sağladığına inanılan güçlendirici aşılar için çağrıda bulunuyor.

Bunun dışında uzmanlar, insanları gerekli tüm önlemleri almaya, eylemlerine dikkat etmeye ve sosyal mesafeyi korumak ve uygun el hijyenine uymak gibi COVID’ye uygun davranışları izlemeye çağırıyor.

Boğaz ve vücut ağrısı yaşıyorsanız

İlk olarak, Omicron varyantı Güney Afrika’da ilk tespit edildiğinde, Güney Afrika Tabipler Birliği Başkanı Dr Angelique Coetzee, hastalığın hafif olduğunu ve enfekte olan kişilerin herhangi bir ciddi semptom bildirmediğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü de benzer görüşteydi ve hastalığın Delta varyantına göre daha hafif olduğunu belirtti.

Dr. Coetzee’ye göre, Omicron ile enfekte olan kişiler, olağandışı olan boğaz ağrısından ziyade “tırtıklı” boğazdan şikayet ediyorlardı. İkisi bir dereceye kadar benzer olsa da, birincisi boğazın tahrişi ile daha fazla ilişkili olabilirken, ikincisi daha acı vericidir. Ayrıca  hastaların çok fazla vücut ağrısı ile birlikte gece terlemesi yaşadığı bildirildi. Bu belirtiler soğuk algınlığı ile de ortaya çıkabilirken, doktorlar hemen RT-PCR testi yaptırmanızı ve bu süre zarfında insanlarla bie araya gelmekten kaçınmanızı tavsiye ediyor. Test sonuçları negatif çıkana kadar kendi kendine izolasyon öneriliyor.

Omicron’un yaygın olmayan semptomları

Aileniz veya arkadaşlarınızla Yeni Yıl’ın tadını çıkarmaya hazırsanız, kendinizi hasta  hissetmediğinizden emin olun. En ufak bir hastalık belirtisinde bile kendinizi test ettirin, partilere veya ev toplantılarına katılmaktan kaçının ve kendinizi test ettirin. Ateş, öksürük, yorgunluk, ağrılı veya oldukça cızırtılı boğaz Omicron’un belirtileri olabilirken, COVID olması son derece olağandışı görünebilecek bazı semptomlar vardır.

King’s College London’da Genetik Epidemiyoloji Profesörü Tim Spector’a göre, mide bulantısı ve iştahsızlık, tam olarak aşılanmış veya takviye edilmiş kişilerin yaşadığı en nadir Omicron semptomlarından ikisi olabilir.

Yeni Yıl boyunca güvende kalın!

Partilere ev sahipliği yapmaya, aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeye, yeni kararlar almaya hazır olsanız bile, bunu azami özen ve farkındalıkla yaptığınızdan emin olun. Henüz gardını düşürme! COVID-19’un bittiğini düşünebilirsiniz, ancak ne zaman yanlış bir dönüş yapacağını söylemek mümkün değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu