GenelManşet HaberSağlıklı Yaşam

Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

Özel Sağlık Sigortası koronavirüs salgınının sürüyor olması, ekonomik kriz ve belirsizliklerin artması ile birlikde  birçok kişinin araştırdığı bir konu haline geldi. Hayatınızı maddi olarak güvence altına almak  gelecek kaygısını azaltıyor  ve geleceğe  daha umutlu bakmanızı sağlıyor.

Tüm dünyada ve Türkiye’de koronavirüs salgınının devam etmesi ile insanlar kendilerini güvence altına almak için sigorta yaptırmak istiyor.

Değerli okurlarımız için bu yazımızda özel sağlık sigortası nedir, kimler yaptırabilir, neleri kapsar? gibi soruların cevaplarını araştırdık. Detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Özel Sağlık Sigortası nedir?

Hastalık veya kaza gibi durumlarda ortaya çıkan sağlık masraflarının tamamının güvence altına alındığı sağlık sigortasıdır. Bu sigorta ile kaliteli sağlık hizmetlerinden bütçeye en uygun şekilde yararlanabilmek mümkündür.

Kaza ya da beklenmedik hastalıktan doğan sağlık problemlerinin tedavi sürecindeki giderlerin zorlanmadan karşılanabilmesini sağlamaktadır. Özel sigorta, herhangi bir hastalık ya da kaza durumunda sizi tüm masraflardan kurtarırken, iyi koşullarda tedavi olmanızı sağlar. Özel sigorta ile  ayakta ve yatarak tedavi masraflarının bütçeyi yormadan karşılanabilmesi mümkün olmaktadır.  Ayrıca dilediğiniz doktoru seçebilir ve tedaviniz gerekli olan hizmetleri ücretsiz veya minimum ücret ödeyerek alabilirsiniz.

Zorunlu mu?

Zorunlu olmamakla beraber, isteğe bağlı sağlık sigortası ürünüdür. 18-65 yaş arası, gerekli şartları sağlayan herkes özel sağlık sigortası yaptırabilir.

Neleri Kapsar?

İstediğiniz doktor veya hastaneden tam kapsamlı sağlık kontrolü, teşhis ve tedavi hizmeti almanızı sağlar. Yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç duyabileceğiniz her yerde, her zaman kullanabilirsiniz. Anlaşmalı hastaneler, poliklinikler, tanı merkezleri, fizik tedavi merkezleri, eczane ve doktor muayenehanelerinin tümünü kapsar.

Dilediğiniz doktoru ve tedavi hizmetlerini seçebilirsiniz. Özel sağlık sigortası hastane seçimi, sigorta şirketi gibi durumlara bağlı olarak da farklılık gösteren bir durumdur. Fiyatlar, sağlık geçişi, yaş, cinsiyet ve poliçeye eklenmek istenen istekler doğrultusunda kapsamı farklılık gösterebilir.

Genel olarak kapsamı:

  • Ameliyat sonrası tazminat teminatını karşılar.
  • Trafik kazası sonrasında zedelenmiş dişlere cerrahi ve tıbbi her türlü müdahale,
  • Ameliyatlar, 24 saat yatmayı gerektiren ameliyatsız olan tedaviler,
  • Diyaliz, kemoterapi ve radyoterapi giderleri,
  • Evde verilmesi sağlanan tıbbi bakım hizmeti,
  • Kol, bacak, göz ve meme gibi protezlere karşı sağlanan gider,
  • Doktor muayenesi sonrası, fizik tedavi esnasında olan giderler,
  • Reçeteli ilaç durumunda, görüntüleme masrafı,
  • Bandaj, koltuk değneği, varis çorabı gibi pek çok tıbbi malzeme kullanımındaki giderleri kapsayabilir.
Kimler yaptırabilir?

Özel sağlık sigortası yaptırmak bir zorunluluk değildir. Sigorta şirketlerine göre çoğu zaman poliçelerin içeriği değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak  yeni doğan bebeklerden 65 yaş sınırına kadar herkes özel sağlık sigortası yaptırabilir.  Dileyen tüketiciler aile paketlerinden faydalanarak daha avantajlı fiyatlarla yaptırabilirler.

Bunların yanında özel sağlık sigortaları teminat süresi 1 yıldır. Eğer ömür boyu isteniyorsa her yıl poliçenizin yenilenmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu