Sağlıklı Yaşam

Plastik damacanalar düşük ve erken doğuma neden olabilir!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Uzmanlar uyarıyor, plastik damacanaların yapımında kullanılan Bisphenol A (BPA)’nın anne adayları ve bebek için tehlikeli sonuçları olabilir.

Uzmanlar,anne adaylarının damacanalarda beklemiş suyu içmesini önermiyor.
BPA rahim duvarı üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle kanlanmayı azaltıp bebeğin tutunmasını zorlaştırır. Hücre yapısını bozar. Bu da düşüklere ve erken doğuma yol açabilir. Yapılan araştırmalar BPA’nın fertilite ve otizm sebepleri arasında olabileceğini de gösteriyor.

Arıtılmış su ve cam şişe kullanın

BPA belli sınırlar içinde insan sağlığına zarar vermez, plastik ürünlerin kullanımının giderek yaygınlaşması sebebiyle izin verilen günlük doz aşılıyor, bu doz aşımı anne adayları ve anne karnındaki bebek için tehlikeli. Özellikle bebeklerin karaciğeri bu doz aşımı ile mücadele edemez. Anne adayları hem kendi sağlıklarını hem de doğacak bebeklerinin sağlığını düşünmek zorunda. Damacana su alırken altında yazılan rakamlara mutlaka bakılmalı. BPA içeren 3 ve 7 rakamları yazan damacanalardan uzak durun.

Su anne adayı ve bebek için çok önemli, hamilelik düşünüldüğü andan itibaren ya su arıtma cihazında geçen ya da cam şişede satılan su içilmeli. Su arıtma cihazı alırken de içinde kullanılan plastik malzemenin BPA içerip içermediğine bakılmalı. Özellikle bu konuda NSF sertifikası olan ürünleri alınmalı. Arıtma cihazından geçen suyu cam şişe ya da sürahi dışında bir yerde bekletilmemeli.

Pet şişelerle yaşamak zorundayız, ancak bunun güvenli kullanım koşullarını belirlemeli ve bunun kontrol edilmesini sağlamalıyız. Tüm dünyada tüketimi en çok artan gıda, ambalajlı su. Bunu camla karşılayamazsınız. Ambalajın güvenliğini sağlamak önemli. Örneğin pet şişe, arabada uzun süre bekletilmemeli, buzluğa konulmamalı. Donma sırasında da göçme nedeniyle plastik doku zedelenir, her zedelenme plastikten gıdaya geçişi artırır.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
* Plastik su şişeleri buzluğa konulmamalı.
* Arabada bırakılan pet şişedeki sular tüketilmemeli.
* Plastik şişeler dondurulmamalı. Bu durum plastik içindeki Dioksin’i açığa çıkartmaktadır. Dioksin denilen kimyasal maddenin kansere neden olduğu, özellikle göğüs kanserine yol açtığı biliniyor.
* Eve alınan damacanalardaki su hemen bir cam kaba ya da plastik dışı bir kaba boşaltılmalı. Su oradan alınıp tüketilmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu