Kimdir?

Prof. Dr. Murat Alper Kimdir?

Prof Dr Murat Alper

Sizlere doktor ve yöneticiler ile ilgili internette çok araştırılan konular arasında yer alan Prof. Dr. Murat Alper kimdir? Dr. Murat Alper nerelidir? Prof Dr Murat Alper nerede çalışıyor? Ayrıca Prof. Dr. Murat Alper ’in özgeçmişi  ile ilgili kısa bir bilgide sunduk.

Prof. Dr. Murat ALPER Kimdir?

Kayseri/İncesu – Kızılören’li ve 1970 İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. Murat Alper, İstanbul Ressam Şevket Dağ İlkokulu ve İstanbul Esenler İbrahim Turhan Lisesini bitirdi. 1992 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1992-1994 yılları arasında Kastamonu Küre Sağlık Merkezi’nde Başhekim ve Sağlık Grup Başkanı olarak çalıştı. 1998 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıbbi Patoloji Uzmanı oldu.
1998-2005 yılları arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Kurucu Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1998-2017 yılları arasında Eğitim Koordinatörlüğü, Bilgi İşlem, Kalite, Bilimsel Araştırma Komisyonu, Etik Kurul gibi değişik alanlarda görev yaptı. Düzce Tıp Fakültesi bu dönemde üst üste üç kez ÖYS sıralamasında 31.sıradan aldığı öğrencileri 9. sıradan mezun etmeyi başardı.
2005 yılında doçent, 2011 yılında da Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesinde Profesör oldu.
2005-2021 yılları arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Patoloji Kliniği Eğitim Sorumluluğu, kurucusu olduğu Eğitim Koordinatörlüğü, Başhekim Yardımcılığı ve üç dönem Başhekimlik görevinde bulundu. Bu dönemde Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi yayın sayısında genelde ikinci, bir çok alt branşta birinci sırada yer aldı. Covid pandemisinde pilot “Covid Takip Merkezleri” açıldı, en yüksek sayıda  ve en hızlı Covid-19 PCR testi laboratuvarı Dışkapı bünyesinde işletildi.
Ankara Patoloji Derneği Başkanlığı yaptı ve bu dönemde yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla birlikte “Patoloji Kış Okulu” uygulamasını başlattı. 23. Ulusal Patoloji Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanlığı yaptı ve Patoloji Dernekleri Federasyonunda çeşitli görevlerde bulundu.
T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nde 8 Kasım 2017’de Genel Müdür Yardımcısı,
15 Mart – 17 Ekim 2018 tarihleri arasında Genel Müdür olarak çalıştı. Şehir Hastaneleri, İnsan gücü, cihaz, sarf, süreç ve işleyişte verimlilik ile  “Verimlilik Yerinde Denetim Rehberi” ve “verimlilik.saglik.gov.tr” konularına odaklandı.

Türkiye’de en çok atıf alan ve H index’i en yüksek 6.000 akademisyen, 2021″ ve “Türkiye Akademik Performans Analizi-2021.

Google Scholar profillerine göre Türkiye’de üniversite, temel alan ve branşlarda son beş yıl ve toplamda atıf, i10 indeksi,

H indeksi ve trendleri en yüksek 10.000 akademisyen” isimli çalışmaları yaptı. Cihan Döğerle birlikte “AD Scientific Index“i oluşturdu.

SB. SBÜ Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Kliniğinde Eğitim Sorumlusu olarak görev yaptı. Bir yıl Ankara Şehir Hastanesi Patoloji Kliniğinde Kurucu İdari ve Eğitim Sorumlusu olarak görev yapmıştır.

18 Ekim 2022 Tarihinden itibaren Ankara Etlik Şehir Hastanesi Patoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu ve Kurum Eğitim Sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

TC Sağlık Bakanlığı Tıbbi Laboratuvarlar Bilim Komisyonu üyesidir.

Patoloji Dernekleri Federasyonu En İyi Araştırma Makalesi Ödülü aldı. Tıp Eğitimi, Rankings ve Hastane Yönetimi konusunda inceleme yazıları yazdı. Kitap çalışmaları dışında, 115’i yurtdışı olmak üzere çok sayıda bilimsel yayınları vardır. Bu yayınların Google Scholar H index’i 29, i10 indexi 58,  Total Research Interest ‘2898’dir ve 120′ si textbook kitaplarda olmak üzere 2.729 atıf yapılmıştır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu