Bakanlık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi İnşaatını İnceledi

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir dizi ziyaret ve Atatürk Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak’a gitti.

Burada Alaplı’ya ilişkin sağlık yatırımlarına değinen Koca; “Alaplı’ya 50 yataklı hastanenin yanında ilçe sağlık müdürlüğünün ve aile sağlık merkezinin olduğu bir yapıyı plan ve bütçesi bitmiş haliyle ihalesini en erken dönemde yapmak üzere buradan söz veriyorum. Hastanemiz, hem yanık hem diyaliz hem yoğun bakım ünitesiyle hizmet verecek” diye konuştu.

“Sağlıkta yerlileşmeyi ve millileşmeyi önemsiyoruz”

Önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koca, “Yeni dönemde sağlıkta, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yerlileşmeyi ve millileşmeyi önemsiyoruz. Bu anlamda önemli bir fırsat olacak. Bugüne kadar yapılamayanları yapmak noktasında gayret ve çabamız olacak. Dışa bağımlılığımızın yoğun olduğu, özelikle sağlık sektöründe ki ilaçta yüzde 54, malzemede yüzde 82, cihazda yüzde 84, aşıda yüzde 100’e yakın bağımlılığımızın olduğu bir Türkiye’den bahsediyoruz. Önümüzdeki dönemde en büyük sorumluluk olarak gördüğümüz yerlileşme ve millileşmeyi 2023’e kadar; bu bağımlılığı en az yüzde 50 oranında azaltan, aşıyı yüzde 100 yerlileştiren bir dönem olarak tamamlamayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, konuşmasının ardından esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Daha sonra Alaplı Devlet Hastanesi’ne uğrayan Koca, burada tedavi gören çocukları ziyaret edip onlara hediye verdi.

Alaplı ziyaretinin sonrasında Zonguldak’a geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Fener semtinde yapımı devam eden 420 yataklı Atatürk Devlet Hastanesi inşaatını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Koca hastane inşaatının ardından Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti; sonrasında Zonguldak ili sağlık hizmetleri hakkında brifing aldı. Bakan Koca, basın mensuplarına Zonguldak’ta devam eden sağlık yatırımları ve yapılacak olan projeler hakkında açıklamalarda bulundu ve şunları kaydetti:

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Ne Zaman Açılacak?

“Zonguldak’ta 5 olan acil istasyonumuzu 23’e çıkarttık. Zonguldak ilimize bu yıl 10 ambulans daha hizmet için vereceğiz ve ambulans sayımızı Zonguldak’ta 48’e çıkartmış olacağız. Yeni dönemde özellikle sağlıkta şehir hastaneleriyle hizmetlerimizi taçlandırmak istiyoruz. 420 yataklı hastaneyi ödenek sıkıntısı oluşmadan ve yapım hızından taviz vermeden bir an önce, 2020 Temmuz-Ağustos ayında bitirmeyi hedefliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu