BakanlıkManşet Haber

Sağlık Bakanlığından Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Halk arasında sarılık olarak bilinen Viral Hepatitle mücadele için Sağlık Bakanlığı 5 yıllık önleme ve kontrol programı başlattı. Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, ülkemizdeki vaka sayısında Hepatit aşıları sayesinde önemli bir azalma sağlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklama:’Viral hepatitler (Hepatit A, B ve C) tüm dünyada çok sık görülen ve toplum sağlığını tehdit eden önemli bir sorun. Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı raporda 2015 yılında 1 milyon 340 bin kişinin viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri gibi hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği, dünyada ise 257 milyon kişide kronik hepatit B ve 71 milyon kişide ise kronik hepatit C enfeksiyonu olduğu tahmin ediliyor.

Hastalığın, kronikleşmesinin ve ölüme sebep olmasının başlıca nedeni geç döneme kadar belirti vermemesi. Günümüzde ise hepatit aşıları ve tedavi çalışmalarıyla siroz veya kanser gelişiminin önüne geçilebiliyor.

Sağlık Bakanlığı ‘Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programını’ bakanlıkta düzenlenen tanıtım toplantısıyla başlattı, program 2018-2023 yıllarını kapsayacak. 5 yıllık eylem planında hastalığın erken tespiti, yeni vaka sayısının ve viral hepatitlere bağlı ölümlerin azaltılması, farkındalığın artırılması, güvenli kan ürünleri sağlanması, anneden bebeğe geçişin azaltılması, siroz ve kanser gelişiminin önlenmesi hedefleniyor.

Türkiye’de 3 milyon 500 bin kişide hepatit B, 750 bin kişide ise hepatit C olduğu tahmin ediliyor.
Ülkemizde 2012-2016 yılları arasında yapılan nakillerin yarısından fazlasını, viral hepatitlere bağlı karaciğer yetmezlikleri oluşturuyor.
Türkiye’de 4 milyondan fazla kişide viral hepatitlere bağlı kronik karaciğer hastalığı var. Karaciğer nakli gereken kişilerin büyük çoğunluğunu, hepatit B ve C enfeksiyonuna bağlı karaciğer yetmezlikleri oluşturuyor. Aşılama sayesinde hepatit A görülme sıklığı yüz binde 4,8’den 0,6’ya geriledi.

Sağlık Bakanlığının 2012 sonunda başlattığı program kapsamında çocuklara ve risk gruplarına ücretsiz hepatit A aşısı uygulanıyor. Hepatit A aşılama hızı 2017 yılında yüzde 97 olarak gerçekleşti ve buna bağlı olarak akut hepatit A vaka sayılarında önemli bir azalma oldu. 2012 yılında bildirilen vaka sayısı 3 bin 624 iken, 2017 yılında 471’e düştü. Aynı sürede hastalığın görülme sıklığı ise yüz binde 4,8’den 0,6’ya geriledi. 2018’in ilk 6 ayında bildirilen akut hepatit A vaka sayısı ise 185 oldu.

HEPATİT B VAKA SAYISI DÖRTTE BİRE DÜŞTÜ
1998’de başlatılan hepatit B aşı uygulamasıyla hastalığın görülme sıklığı yüz binde 7,4’ten 1,9’a düştü. Aynı dönemde bildirilen akut hepatit B vaka sayısı ise yıllık 5 bin 3’ten bin 571’e geriledi. 2018 yılı ilk 6 ayında ise toplam 658 akut hepatit B vakası bildirildi.

HEPATİT C’DEN TAMAMEN KURTULMAK MÜMKÜN
Hepatit C virüsünün aşısı bulunmuyor. Ancak son yıllarda geliştirilen ilaçlarla kronik hepatit C enfeksiyonu yüzde 98 oranında tamamen iyileştirilebiliyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu