Manşet HaberSağlık Personeli Haber

Sağlık Personellerine Zamlı Teşvik Ek Ödeme

Zamlı teşvik ek ödeme

Sağlık Bakanlığınca çıkarılan yönetmelik sonrası sağlık personellerine zamlı teşvik ek ödeme hesaplaması başladı.

Sağlık Bakanlığı uygulamaya aldığı teşvik ek ödeme sistemi ile bu ay içerisinde personele dağıtılacak döner sermayenin öncekilere göre  en yüksek olacağı bilgisi geldi. Öte yandan SUT fiyatlarının yükseltildiğine dikkat çekilerek yeni ücretlerin döner sermaye ücretlerine yansıyacağı bildirildi.

Teşvik ek ödeme 2023

Sağlık Bakanlığı bağış, faiz ve kira gelirleri haricindeki; Döner sermaye gelirleri, Sosyal Güvenlik Kurumundan elde ettiği gelirler, diğer nakit kaynakları ile personele ek ödeme dağıtımı yapmaktadır.

Sağlık Bakanlığı teşvik ek ödemesi tutar ve oranının belirlemesinde geçerli olan; Ülke, Bölge, Hastane grupları, Hastane tahakkukları, Verimlilik, Hasta memnuniyeti, Hizmeti elde etme maliyeti gibi faktörleri kullanır. Bu faktörler ışığında sağlık tesisinin dağıtabileceği teşvik ek ödeme tutarı ile bu tutarın tabip ve tabip dışı personele verilecek oranları belirlenmiştir.

Sağlık Bakanlığı teşvik ek ödeme ücretleri sağlık çalışanlarının unvanına göre belirlenen oranlar ve de aktif çalışma gün katsayısına göre belirlenir. Bu oran ve katsayıya göre unvan bazlı teşvik ek ödeme tutarları hesaplanır.
Hesaplanan tutarlar, asistanlar 8.000 TL teşvik ödemesi alırken, total ücretleri ise 30 bin ile 35 bin arasını bulmaktadır. Nöbet, ek ödeme ile, uzun süre hemşire kadrosunda görevli bir sağlık personeli ise 13 bin civarı maaş ve 1.100,00 TL teşvik ödemesi aldı.

Ek ödeme yönetmeliğine göre;
Eczacı teşvik ek ödeme tutarı %15’lik vergi diliminde NET 2.002,34 TL ‘dir.
Tekniker – teknisyen kadrosundaki personelin teşvik ek ödeme tutarı %15’lik vergi diliminde NET 331,05 TL

TEŞVİK EK ÖDEMESİ NE ZAMAN YATAR?

Teşvik ek ödemelerinin Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ek ödeme çalışma takvimine göre her ayın 18’ine kadar mutemetliğe gönderilmesi gerekiyor. Bu  duruma göre de genelde ayın 18’ine kadar teşvik ek ödemelerinin sağlık personelinin hesabına geçmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu