Hastaneler

Sami Ulus Hastanesi Ne Zaman Taşınacak?

ANKARA DR.SAMİ ULUS KADIN DOĞUM, ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

2022 yılının Temmuz- Eylül aylarında açılması beklenen Etlik Şehir Hastanesine taşınacak hastaneler belli oldu. En Çok merak edilen sorular ise Sami Ulus Hastanesi  taşınacak mı? Sami Ulus Hastanesi ne zaman taşınıyor? Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi kapatılıyor mu? Sami Ulus Hastanesi ne zaman kapanacak? Sami Ulus Hastanesi taşındı mı? işte tüm bu soruların detayları…

Açılacak olan Etlik Şehir Hastanesine taşınacak hastaneler; Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı EAH, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Doğum EAH, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji EAH, Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH,  Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastaneleridir.

Sami Ulus Hastanesi Ne Zaman Taşınıyor?

Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 1950’li yıllarda ilk olarak Işıklar Caddesinde Ankara Çocuk Hastanesi olarak açıldı. Hastaneye adını veren Dr. Sami Ulus’ un gayretleriyle bugünkü hastane binası 150 yatak kapasitesi ile 1963 yılında hizmete girdi.

Hastanenin ilk başhekimi olarak görevlendirilen Dr. Sami Ulus 6 Mayıs 1965 tarihinde görevi başında yaşamını yitirdi. Dönemin Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Dr. Faruk Sükan tarafından hastaneye 16 Temmuz 1965 tarihinde “Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi” adı verildi.

Kuruluşundan bu yana gelişme içinde olan hastaneye, 1990 yılında 2 katlı poliklinik binası ve takip ve tedavi merkezi eklenerek halkın hizmetine sunuldu. Hizmet binasının yetersiz gelmesi üzerine hastanemiz bahçesine 5 katlı ek bina (75. Yıl Binası) yapıldı ve 23 Nisan 1998 günü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hizmete açıldı. Daha sonra 23 Haziran 2008 tarihinde Zübeyde Hanım Doğumevi ile birlikte birleşerek hizmet vermeye devam etti.
Hastane yıllar içinde yatak kapasitesini arttırırken, çocuk sağlığına ilişkin yan dal uzmanlıklarını da çeşitlendirerek hızlı bir şekilde gelişti. 2012 yılında Balgat Semt Polikliniği, ardından 2016 yılında Beştepe Ek Hizmet Binası açıldı.

Kurulduğundan bu yana Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet sürdüren hastanede 418 yatak ve 1792 personel bulunmakla birlikte; yaklaşık 40 eğitim görevlisi, 210 uzman doktor ile eğitim veriyor.

Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin 2022 yılında taşınması planlanmaktadır. 

Etlik Şehir Hastanesi Ne Zaman Açılacak?

Etlik Şehir Hastanesi 2022 yılında teslim edilip, 2022 yılının Temmuz – Eylül ayları içinde taşınma sürecinin başlaması bekleniyor.

Etlik Şehir Hastanesi, bir sağlık kompleksi, medikal bir otel, iki helikopter pisti, bir üniversite, bir trijenerasyon santrali (elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten birleşik bir enerji üretim sistemi) ve bir ticari bölge yer alacaktır. Hastanenin kendisi 3.566 yatak kapasitesine sahip olacak ve Ankara’daki mevcut altı hastanenin yerini alacaktır. Etlik Şehir Hastanesi bitme aşamasının firma tarafından en geç 2022’de tamamlanması ve kampüsün 25 yıllık işletim hayatının sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi beklenmektedir.

Yatak Kapasitesi: 3.624
Poliklinik Sayısı: 1.031
Tek Kişilik Oda: 1.943
Çift Kişilik Oda: 738
Ameliyathane Sayısı: 125
Yoğun Bakım Yatak Sayısı: 697

Etlik Şehir Hastanesi’nde Verilecek Hizmetler

Hastane açıldıktan sonra Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş hizmetleri (radyoloji, nükleer tip, radyoterapi, radyo cerrahi, tıbbi laboratuvarlar, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmetleri, Sterilizasyon Hizmetleri, tıbbi atik, hastane bilgi yönetim sistemleri, hasta karşılama ve refakat hizmetleri, yardım masası, yemek, temizlik, çamaşır, güvenlik, otopark, teknik bakim onarım, biyomedikal hizmetler) firma tarafından sunulacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu