Manşet HaberSağlık Personeli Haber

Son dakika 4d işçi haberleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’dan taşeron maaş açıklaması.

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Sorular ile önerge verdi
İyi parti Kayseri milletvekili Dursun Ataş tarafından verilen önergede;

1. 31.10.2020 tarihinden itibaren işçilerimizin üzretlerine uygulanacak zam oranlarıyla ve diğer özlük haklarıyla ilgili, bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır?

2. Enflasyonun ayarlamalı da olsa yükseldiği bu dönemde, bakanlığınız işçilerimizi enflasyona karşı korumaya yönelik bir çalışma yapmakta mıdır?

3. İşçi ücretlerine, memur maaşlarında uygulandığı gibi, enflasyon farkı oranı adı altında bir uygulamaya yönelik çalışmanız var mıdır?

4. İlgili kanunla, geçiş yapan yüksekokul mezunlarının sosyal hakları üzerine yönelik bir çalışma var mıdır?

Bakan Selçuk;

Asgari ücret, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesi hükümleri uyarınca Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenmektedir.
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesinin 2 nci fıkrasında düzenlenmişken, 700 sayılı KHK ile ilga edilmiş ve 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden düzenlenmiştir.
Asgari ücret, kamu düzeni ile ilgili olup işçilere Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenen miktarın altında bir ücret ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.
Asgari Ücret üzerindeki ücret ve sosyal haklar ise, işçi ve işveren arasında akdedilen iş sözleşmeleri ve taraflar arasında bağıtlanan toplu iş sözleşmeleri ile ya da işyeri personel yönetmelikleriyle serbestçe belirlenebilmektedir.
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 26.12.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı kararı ile; işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücret 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında günlük 98,10 TL (doksan sekiz lira on kuruş) olarak tespit edilmiş, 27.12.2020 tarihli ve 30991 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu