Manşet HaberŞehir Hastaneleri

Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanlığınca kamu-özel sektör iş birliğiyle yapılan Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesinde, son teknolojik cihazlar kullanılarak hizmete açıldı.

Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi 566 yatak, 124 poliklinik, 18 ameliyathane ve 102 yoğun bakım yatağı yer alıyor. Hastanede sağlık personeli haricinde 700 hizmet personeli istihdam edilecek.

159 bin metrekarelik inşaat alanına sahip hastanenin 297 araç kapasiteli açık otoparkı ve 1054 araç kapasiteli kapalı otoparkı bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi.

Tekirdağ’ı sağlık alanında da çekim merkezi haline getirecek hastane, Bulgaristan ve Yunanistan’ı da içine alacak şekilde Trakya’nın en gelişmiş entegre sağlık tesisi olarak öne çıkıyor.

Hastanenin gelecekte sağlık turizminde de adından söz ettirmesi hedefleniyor.

Tekirdağ Şehir Hastanesinin 566 yatağının 464’ü genel hastane yatak kapasitesine ayrıldı. İki odanın yanık birimi için ayrıldığı hastanede, 8 mahkum odası yer alıyor.

Hastane, son dönemde dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle yoğun bakım yatak kapasitesi bakımından da öne çıkıyor. Hastanede yer alan 102 yoğun bakım yatağının 46’sı genel yoğun bakıma ayrılırken sağlık kuruluşunda 27 yenidoğan, 16 pediatrik, 5 kardiyovasküler cerrahi (KVC) ve 8 de koroner yoğun bakım yatağı bulunuyor.

Hastanenin ameliyathanelerinde bulunan “hasta hazırlık-ayılma alanları” mekanik olarak yoğun bakım odasına çevrilecek şekilde hazırlandı.

Tek kişilik yoğun bakım odaları, ihtiyaç halinde çift kişilik odaya dönüştürülebiliyor.

Hastanede tek kişilik 4 anne-bebek uyumu odası ile anne otelinde 14 özel yatak yer alıyor.

Hastanede kanser hastaları için tanı koyma aşamasında süreci hızlandırıp hayat kurtaran Pet-CT ünitesi ve Gamma kamera ünitesi bulunacak. Bununla birlikte 7 yataklı radyoaktif iyot tedavi ünitesi de hizmet verecek. Hastanede ayrıca kanser hastalarının tedavisi için radyasyon onkolojisi bölümünde en ileri teknolojiye sahip Lineer Accelerator cihazı da kullanılacak.

Türkiye’nin öncelikli deprem izolatörlü şehir hastanelerinden olacak dev tesiste, taşıyıcı kolonlarının her birine yerleştirilmiş 651 deprem izolatörü yer alıyor.

Akıllı bina konsepti ile inşa edilen Tekirdağ Şehir Hastanesinde, trijenerasyon ile tasarruflu ısıtma ve soğutma hayata geçirildi.

Hastane alanında 1 kilometrelik bisiklet yolu ve helikopter pisti bulunuyor. Hastanede ücretsiz vale servisi de mevcut.

Hastanede mikrobiyoloji, biyokimya, genetik ve patoloji alanlarında aynı anda tüm testleri çalışabilecek ileri bir cihaz parkuru var.

Neden İsmail Fehmi Cumalıoğlu İsmi Verildi?

İsmail Fehmi Cumalıoğlu İsminin Verilmesi ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

İsmail Fehmi Cumalıoğlu abimiz 1912 doğumlu, Tekirdağ Hayrabolu doğumlu. O da doktor ama aynı zamanda siyasetçi. Siyasetçiliğinde çok iyi tanıdığımız değerli büyüğümüz, abimiz. Helikopterle yolda gelirken Meclis Başkanımız Mustafa Bey, ‘Fehmi bey buralı’ dedi. Aynı zamanda da doktor.

Dedik ki ‘Ne düşünüyoruz, buraya yakışacak olan Fehmi abimizi de ölümsüzleştirecek olan böyle güzel bir eser’.

İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi, iç hastalıkları mütehassısı oldu. Samsun Askeri Hastanesi Baş tabipliği ve Samsun Tabip Odası Başkanlığı. Kayseri, İstanbul milletvekilliği ile Çalışma Bakanlığı yaptı ve 3 çocuk babasıydı. Allah rahmet etsin. Hem siyaset hem devlet adamı olarak bütün bunların yanında aynı zamanda da Fehmi abimiz şairdi, iyi bir şairdi. İyi bir kalemşördü. Şimdi bu hastanemize onun adını vererek burayı bu şekilde inşallah onunla ve bir Hayrabolulu Fehmi abi ile burayı ölümsüz hale getirmiş olacağız, diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu