Manşet HaberSağlıklı Yaşam

Türkiye Kendi Kanser İlacını Üretecek!

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Türkiye’nin ilk kanser ilacı araştırma merkezi olan faz 1 kanser klinik araştırma merkezi açıldı.

İlaçta en büyük ithalat kalemi olan kanser ilaçları artık Türkiye’de üretilecek ve dünyaya ihraç edilecek. Peki, bu merkez nasıl çalışacak, yerli ilaç hamlesindeki rolü ne olacak?

Tedavi gören ya da umudunu kaybeden hastalara bu merkez tekrar umut ışığı olacak. Faz 1 kanser klinik araştırma merkezi ile neler amaçlanıyor? Bu merkezin yerli ve milli ilaca katkısı ne olacak? İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizde…

Yeni kanser ilaçlarının gelişimine katkı sağlayacak

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Faz 1 Kanser Klinik Araştırma Merkezi açıldı. Merkez, Türkiye’nin onkoloji alanında ilk faz 1 kanser klinik araştırma merkezi olması yönünden büyük önem taşıyor. Yeni kanser ilaçlarının gelişimine katkı sağlayan alt yapıya sahip olarak, hastalarının yaşam kalitesini ve hayatta kalma oranlarını artırmayı amaçlayan merkezle ilgili Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş şu bilgileri verdi;

“Bu merkezle özellikle kanser alanında bir ilacın bir molekülün insanlarda ilk kez test edildiği bir klinik açıyoruz. Yaklaşık iki yıllık bir süreçte gerekli alt yapımızı, insan kaynağımızı, fiziksel mekanlarımızı, klinik ünitelerimizi, kalite birimlerimizi geliştirdik. Bundan sonra ülkemizin önemli bir alanda eksikliği giderilmiş olacak” dedi.

Prof. Dr. Fevzi Altuntaş bu araştırma merkezinin; kanser alanında standardı tüketmiş olan hastalar için yeni tedaviye ulaşımını sağlamak, ülke ekonomisine ve uluslararası alanda teknolojinin transferinin gelişmesine katkı sağlamak, sağlık turizmine katkısını artırmak ve geliştirmek amacıyla açılan bir ünite olduğunu belirtti.

Merkezin yerli ilaç hamlesindeki rolü ne olacak?

Laboratuvarda geliştirdiğiniz bir molekülün veya bir ilacın insanlarda test edilmesi, insanlardaki güvenliğinin ve etkinliğini gösterilmesi gerekmektedir, iş de faz 1 kanser klinik araştırma merkezi buna hizmet edecek ve ilerleyen zamanlarda da bu tür çalışmaların artmasına öncülük edecek.

Türkiye’de ilk ve tek kanser ilacı araştırma merkezi

Kanser alanında bu merkezin Türkiye’de bir ilk olduğunu anlatan Altuntaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bundan sonraki süreçte yerli ve milli ilaçların kanser alanında üretimini sağlayacağız.” dedi.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu