GenelManşet HaberSağlıklı Yaşam

Elma kalp sağlına iyi gelir mi?

Elma kalp sağlına iyi gelir mi? .. Elmalar en popüler meyveler arasındadır ve aynı zamanda inanılmaz derecede besleyicidir. Yüksek miktarda lif, C vitamini, potasyum ve K vitamini içerirler. Ayrıca bazı B vitaminleri sağlarlar. Araştırmalar, elmalardaki antioksidanların kalp sağlığını geliştirebileceğini ve tip 2 diyabet, kanser ve Alzheimer riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Elmalardaki antioksidan aktivite, hayvan ve test tüpü çalışmalarında artan kemik yoğunluğu ile ilişkilendirilmiştir. Elmanın bir diğer önemli sağlık yararı, pektin içeriğidir. Pektin, bağırsağınızdaki iyi bakterileri besleyen ve sindirimi ve metabolik sağlığı iyileştirmeye yardımcı olan prebiyotik bir liftir.

NARIN FAYDALARI NELERDİR?

Nar, yiyebileceğiniz en sağlıklı meyveler arasındadır. Sadece besin açısından yoğun değiller, aynı zamanda sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan güçlü bitki bileşikleri de içeriyorlar. Narın antioksidan seviyelerinin yeşil çay ve kırmızı şaraptan üç kat daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar ayrıca narların anti-enflamatuar etkileri olduğunu ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Mangolar mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, birçok sağlık yararı sağlayabilen çözünür lif içerirler. Ek olarak, mangoların hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri vardır. Hayvan çalışmalarında, mangolardaki bitki bileşiklerinin diyabete karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

ÇİLEK HANGİ BESİNLERİ İÇERİR?

Çilekler oldukça besleyicidir. C vitamini, manganez, folat ve potasyum içerikleri gerçekten parladıkları yerlerdir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, çilek nispeten düşük bir glisemik indekse sahiptir. Bunları yemek, kan şekerinde büyük bir artışa neden olmamalıdır. Diğer çileklere benzer şekilde, çileklerin yüksek antioksidan kapasitesi vardır ve bu da kronik hastalık riskinizi azaltabilir. Hayvan ve test tüpü çalışmaları, çileklerin kanser ve tümör oluşumunu önlemeye de yardımcı olabileceğini buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu