Manşet HaberSağlıklı Yaşam

ABD’den koronavirüs aşısı ile ilgili önemli açıklama geldi

ABD’den koronavirüs aşısı ile ilgili umut veren bir haber geldi. Inovio isimli şirket, üzerinde çalıştıkları aşıdan olumlu sonuçlar aldıklarını duyurdu. İnsan üzerinde yapılan birinci faz çalışmalarında yüzde 94 başarı elde edildiği bildirildi. Açıklamada yan etkilere dair de bilgiler verildi.

Inovio, coronavirüs aşısının 40 sağlıklı birey üzerinde denendiğini bildirdi. Deneyde yüzde 94 başarı oranı tutturuldu. Yetkililer, “Birinci fazda iki doz INO-4800 isimli aşıyı olan katılımcıların bağışıklık sistemi 6 hafta sonunda tepki verdi. Sekizinci hafta sonunda ise aşının güvenli ve herhangi bir risk unsuru teşkil etmediği belirtildi” ifadelerini kullandı

Açıklamanın devamında ikinci ve üçüncü faz çalışmalarının kısa sürede yapılacağı bildirilirken, aşının yan etkisine de değinildi. Bazı insanlarda kızarıklıklar oluştuğu ancak bunun çok önemli bir sorun olmadığı bildirildi.

ABD hükumetinin gelecek yıl aşı üretme projesine dahil olan şirketin CEO’su Dr. J. Joseph Kim, “Güvenlik konusunda ve bağışıklık sisteminin verdiği tepki konusunda pozitif sonuçlar almak bizi cesaretlendirdi” ifadesini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu