Manşet HaberSağlık Personeli Haber

ALMANYA HEMŞİRE ALACAK

ALMANYA HEMŞİRE ALIMI YAPACAK

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Almanya  ülkede giderek büyük bir sorun halini almaya başlayan hemşire ve hasta bakıcı açığını başka ülkelerden tamamlamayı düşünüyor.  Almanya’daki özel ve kamu hastanelerinde 80 bine yakın sağlık çalışanı açığı bulunuyor.

KORONAVİRÜS pandemisi, hastanelerdeki hemşire eksiğini ortaya çıkardı. Pandemi sürecinde görevi bırakanların da olması nedeniyle açık büyüdü. 80 bin hemşireye ihtiyaç duyulduğu açıklandı. Hastaneler Derneği Başkanı Gerald Gass, “Hastanelerin yoğun bakım üniteleri de dahil olmak üzere 360 bin hemşire sayısını artırmak istiyoruz” dedi ve yaz tatilinde bu konuda yasa taslağı çalışmasının hazır olacağını dile getirdi.

Almanya’daki sağlık sektörü düşük ücret, fazla mesai ve çalışanlarla hastalara kötü davranıldığı gibi gerekçelerle ülke vatandaşlarının çok tercih etmediği sektörler arasında yer alıyor. Bu sebeple hali hazırda ülkede birçok yabancı uyruklu sağlık çalışanı görev yapıyor.

Ülkede ocak ayında yapılan bir araştırmaya göre sadece hasta bakımı için 38 bin sağlık görevlisine ihtiyaç var.

Hastanelerde 100 kişilik işçi açığı sadece 26 çalışanla dolduruluyor. Berlin hükümeti 2023 yılına kadar sektöre yüzde 10 oranında daha fazla işçi almayı hedefliyor. Bu kapsamda daha önce Kosova ve Filipinler gibi ülkelere işçi alımı için resmi temaslarda bulunulmuştu.

Almanya’da hemşire maaşı ne kadar?

Almanya’da 2021 yılı itibari ile hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında çalışan hemşire maaşları:
Hemşire: 2000 Euro ile 2300 Euro arasında
Hasta ve Yaşlı Bakımı Personeli: 1200 Euro ile 2000 Euro arasında olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu