İlaç / EczaneManşet Haber

Aşının yan etkilerine karşı neler yapabilirsiniz 

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 aşısının hafif yan etkilerine karşı vatandaşlara tavsiyelerini sıraladı. Kovid-19 aşısı bilgilendirme sayfasından yapılan açıklamada, aşı uygulamalarından sonra ciddi yan etkilere rastlanmadığı ancak hafif yan etkilerle karşılaşıldığında vatandaşların uygulayacağı adımlar ayrıntılı olarak belirtildi.

Aşı yapılan bölgede şişlik veya ağrı olması durumunda soğuk uygulama yapılması, ateş ve titreme durumlarında ise parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanılması önerildi. Kusma ve ishal görülürse beslenme programlarını ishal diyetine uygun olarak düzenlemeleri, eklem ağrılarında ise yeterli sıvı almaları gerektiği tavsiye edildi. Sağlık Bakanlığı’nın aşının hafif yan etkilerine karşı Kovid-19 aşısı bilgilendirme sayfasından aşının yan etkileri ile ilgili vatandaşlara verdiği tavsiyeler şöyle:

AŞI UYGULANAN BÖLGEDE ŞİŞLİK:

Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

YORGUNLUK:

Aşının yan etkileri arasında yorgunlukda olabiliyor bunun için; istirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

HAFİF ATEŞ, TİTREME:

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

BAŞ AĞRISI:

Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

KAS/EKLEM AĞRISI:

İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

KUSMA, İSHAL:

Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.  (SABAH)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu