İlaç / EczaneManşet Haber

Beş günde 830 bin aşılama yapıldı

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Türkiye’nin, Koronavirüste aşılama performansı, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı. 13 Ocak’tan bu yana 5 günde 830 bin sağlık çalışanını aşılayan Türkiye, performansıyla Almanya, İtalya ve Fransa’yı geçti.

Almanya 20 günde 1 milyon 50 bin kişiyi, Fransa 21 günde 422 bin kişiyi aşıladı.
Türkiye’nin, Kovid-19’a karşı aşılama performansı, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı. İlk aşılamanın yapıldığı 13 Ocak’tan bu yana 830 bini aşkın sağlık çalışanına aşı yapılan Türkiye’de, öncelikli gruplar başta olmak üzere aşı çalışmalarına hız kesmeden devam ediliyor.

CoronaVac aşısına, TİTCK tarafından “Acil Kullanım Onayı” verilmesiyle, ilk olarak 13 Ocak’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Bilim Kurulu üyelerine aşı yapıldı. Aşılamanın ilk gününde bile 285 bin sağlık çalışanına CoronaVac aşısı yapıldı. Aradan geçen sürede, dün itibarıyla Türkiye genelinde yaklaşık 800 bini aşkın kişi aşılandı. Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin günde ortalama 1,5-2 milyon doz aşı yapma imkanının bulunduğunu bildirdi. Avrupa Birliği’nin (AB) Kovid-19 salgınına karşı aralık ayı sonunda başladığı aşılama çalışmaları ise beklenen düzeyde değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu