BakanlıkManşet Haber

Bilim Kurulu Toplantısının ardından Sağlık Bakanı Koca’dan açıklamalar

Tanıtım (birbildigimvar.com) Bir Bildiğim Var

Bilim Kurulu Toplantısının ardından Koronavirüs ile ilgili son gelişmeler ve alınan yeni tedbirlere ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklamalar:

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİN, GRİP ve benzeri enfeksiyonları azalttığını kanıtlayan araştırmalar var. DSÖ, 2 gün önce Grip Güncelleme Raporunda, grip mevsimini geçirmiş olan Güney Yarım Kürede enfeksiyonun çok seyrek görüldüğü bildirdi. Özellikle maske, gribe karşı tam bir engeldir.

Salgın döneminde herkesin GRİP AŞISI yaptırması gerektiği şeklinde yanlış bir düşünce var. Dünyada da grip aşısı üretiminde %20 artış oldu. Grip aşısını ÖZELLİKLE RİSKLİ KİŞİLERE öneriyoruz. Koronavirüs bulaştığında risk altında kalacak grubu tespit ederek, onlardan başlıyoruz.

Çok sayıda bilim insanının görev aldığı bir AŞI ORTAK ÇALIŞMA GRUBUMUZ var. Türkiye’nin aşı çalışmaları bu bilim insanlarına bağlı 600 kişilik ekip tarafından sürdürülüyor. Ortak Çalışma Grubumuz, halen 4 farklı aşı üzerinde çalışıyor. İkisi, insan deneyleri aşamasına yakındır.

DSÖ’NÜN TÜRKİYE RAPORUNDA, en zengin ülkeler arasında bulunmuyor olmamıza rağmen, salgınla mücadelede en cömert davranan ülkelerden olduğumuz vurgulanıyor. AB İLERLEME RAPORUNDA ise, halk sağlığı ve sağlık personeli politikamızın uluslararası standartlara uygunluğu gösteriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu