Şehir Hastaneleri

Bilkent şehir hastanesi ne zaman açılacak

Ankara’da 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilen Bilkent Şehir Hastanesi‘nin inşaatı tamamladı, açılış için gün sayıyor. Bilkent şehir hastanesi ne zaman açılacak?  Bilkent Şehir Hastanesi En geç 2019 yılının Ocak Ayına kadar hizmete açılması planlanıyor.

Avrupa’nın en büyüğü olacak olan Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nde yer alan blokların kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. Dia İnşaat’ın 1 milyar 901 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirdiği proje için yeterlilik başvuruları 23 Mayıs 2011 tarihinde alınmıştı.

Ankara Şehir Hastanesi Bilkent, Türkiye’de finansman anlaşması imzalanan en büyük projelerden biri olma özelliğini taşımaktadır.

2018 yılı itibariyle faz faz açılması planlanan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’in finansmanı için, yerli ve yabancı 8 bankadan 890 milyon EUR’luk proje finansman kredisi sağlanmıştır.

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük Kamu Özel İşbirliği projesi olan ve dünyanın tek parçada yapılan en büyük hastanesi unvanını taşıyan Ankara Şehir Hastanesi Bilkent; Bonds&Loans Turkey Awards-2015 tarafından 100 aday arasında En İyi Altyapı Finansmanı Ödülü’ne layık görülmüştür. Proje ayrıca Yılın En İyi Proje Finansmanı ve Yılın En İyi Sendikasyon Kredisi kategorilerinde ikinci gelerek aday olduğu 3 dalda ödül kazanmıştır. Proje, Project Finance International (PFI) Awards-2015 tarafından da Ortadoğu ve Afrika kategorisinde Yılın Anlaşması Ödülü’ne layık bulunmuştur.

Bilkent Şehir Hastanesi kapanan hastanelerden hangi personeli alacak  yada almayacak, Bilkent Şehir Hastanesi kendisinin yapacağı işlerde kendi personelini çalıştıracak bunlar: teknik alt yapısının belirlenmesi ve uygulanışın kontrolü, lojistik faaliyetleri ve satınalması Biyomedikal, bina ve arazi hizmetleri, olağanüstü bakım, ortak hizmetler, tekstil, mobilya ve mefruşat, yer ve bahçe bakım ile diğer medikal ekip destek hizmetleri CCN Teknik tarafından, ilaçlama, temizlik, güvenlik, çamaşırhane, idari ofis, atık yönetimi, otopark, catering, hasta yönlendirme ve refakat, resepsiyon ile taşıma hizmetleri ise CCN Servis tarafından yapılacaktır.

3704 yatak kapasitesi ile dünyada üçüncü;
Bir sağlık kampüsü şeklinde inşa edilen Ankara Şehir Hastanesi, Ana Hastane Binası (66 Yatak), Genel Hastane (562 Yatak), Kalp ve Damar Hastanesi (441 Yatak), Nöroloji Ortopedi Hastanesi (506 Yatak), Çocuk Hastanesi (599 Yatak), Kadın Doğum Hastanesi (542 Yatak), Onkoloji Hastanesi (588), Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi (300 Yatak) ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi (100 Yatak) olmak üzere 3704 yatak ve 9 hizmet binasından oluşmaktadır.

3.704 yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında üçüncü gelen Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’te; 1.554 Tek Kişilik Hasta Odası, 82 VİP Hasta Odası, 725 Çift Kişilik Hasta Odası ve 700 Yoğun Bakım Yatağı (550 Erişkin ve Çocuk Yoğun Bakım – 150 Yenidoğan Yoğun Bakım) bulunmaktadır. Bununla birlikte kampüs içerisinde 100 yataklı Tıbbi Gözlem Kliniği de (Klinik Otel) bulunmaktadır.

Tüm tıbbi hizmetlerin Sağlık Bakanlığımızın profesyonel hekim kadrosu tarafından verileceği hastanede; yaklaşık sayılarla, akademik kadroları ile birlikte 2700 doktor, 6300 sağlık çalışanı ve 4000 idari ve destek personel ile birlikte 13000 kişilik kadro görev yapması planlanmaktadır.

904 poliklinik odası, 259 poliklinik destek odası ile günlük 40.000 poliklinik hastasına hizmet vermesi planlanan hastanenin günlük 100.000 hasta, hasta yakını ve personele hizmet verecektir. 131 ameliyathane, 625 yataklı post / pre op yatağı sahip Şehir Hastanemizde günlük 650 ameliyat kapasitesine ulaşılabileceği planlanmaktadır.

Ankara Şehir Hastanesi, Acil Servis Merkezi, 39.000 m2 alanda, Erişkin, Kadın Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Acil Ambulans Servislerinde, günlük 8.000 acil muayene, 500 ambulans günlük giriş yapacağı ve 2 heliport ünitesi ile hava ambulans ihtiyacının karşılanabileceği bir merkez olması planlanmıştır.

Dünyanın en geniş kapalı alanına sahip Acil Servis Merkezinde 24 tedavi gözlem arenasında 290 gözlem yatağı, 20 triaj muayene odası, 50 uzman doktor poliklinik odası, 4 ameliyathane özellikleri ile dizayn edilmiş CPR ünitesi, 32 Yataklı Acil Kritik Yoğun Bakım yatağı ile 24 Yataklı Travma Gözlem Arenası, Erişkin, Kadın Doğum ve Çocuk ve Ambulans Acil Servisinde bulanan 3 adet KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer) Ünitesi, acil doğumlar ve küçük müdahaleler için dizayn edilmiş Cerrahi Girişim Odaları ile birlikte Acil Servis için dizayn edilmiş Acil Laboratuvar ünitesi bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları sonucunda; Ankara Şehir Hastanesi’nin 105.472 m2’lik alanı Çocuk Hastanesi olarak ayrılmıştır. Çocuk Hastanemizde 599 yatak, 143 poliklinik odası bulunmaktadır. Ana Hastane Binasında 10 ameliyathane çocuk hastanemize ayrılmıştır. Bunlarla birlikte ayrı bina olarak inşa edilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi içinde 120 yataklı Yenidoğan YB bulunmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanemizin ve Çocuk Hastanemizin servis katlarında Aile Oteli, Anne Oteli, Anne Bebek Uyum Servisleri bulunmaktadır. Tüm bunlarla birlikte 5000 m2 Çocuk Acil Ünitesi, Çocuk Anjio, Pediatrik KVC, Çocuk Hemodiyaliz, Çocuk Endoskopi, Çocuk Kemik İliği, Çocuk Onkolojisi ve Çocuk Kemoterapi Merkezleri ile sadece çocuk hastalara ayrılmış Radyoloji Ünitesi geleceğimizin umudu çocuklarımıza hizmet verecektir.

Sağlık Web Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu