Manşet Haber

Covid-19 pandemi döneminde deri bakımımız nasıl olmalı?

Covid-19 pandemisinin olduğu şu günlerde elleri sabun ile yıkamanın son derece önemli olduğu ve normal hijyen kullarının çok üzerinde bir sıklıkla yıkanması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Buna ek olarak ellerin yeterince iyi yıkanamadığı ortamlarda da dezenfektanlara başvurmamız yine bir gereklilik halidir. Hal böyleyken çoğumuzda ellerde kuruma, bazen çatlama görülmeye başladı bile. Bu nedenle de deriden geçebilen ek başka enfeksiyonlar için risk altında olacağımızı bilmek gereklidir.

Covid-19 için önlemimizi alırken deri kuruluğuna neden olmamak gerekir, bunun için de elimizi yıkamamızın ardından hafif kurulayıp henüz nemli iken bir nemlendirici sürmeliyiz. Peki hangi nemlendirici?

Nemlendiriciler hakkında biraz bilgi

Nemlendiriciler klasik olarak okluzivler (dışarıya su kaçışını engeller yani su kaybını azaltır) ve humektanlar (dışarıdan deriye su alımını sağlar) olarak sınıflandırılabilir.

Okluzivler, korneal tabakayı örterek transepidermal su kaybının azaltırlar. En bilineni ve etkilisi vazelindir. Diğer sık kullanılanlar arasında parafin, lanolin, skualen, dimetikon, soya ve üzüm çekirdeği yağı sayılabilir.

Emoliyentler (yumuşatıcılar) deriyi yumuşatıp düzgün hale getirmek için kullanılırlar. Ayrıca bunlar pasif olarak derinin yumuşaklık ve kayganlığını arttırırlar.

Humektanlar ise nem çekicilerdir. Yüksek su tutma kapasiteleri nedeniyle epidermise su çekip korneal tabakayı hafifçe şişirerek deriye daha düz ve kırışıksız bir görünüm verirler ancak bu geçici bir etkidir. Anında etki gösteren ürünlerin içinde bulunurlar. En sık kullanılanları gliserin, sorbitol, sodyum hiyalüronat, üre, propilen glikol ile alfa ve beta hidroksi asitlerdir.

Nemlendirici cilt bakım ürünlerinde bu iki grup genellikle kombine olarak kullanılır.  Ayrıca günümüzde bu ürünlere deri yapısında iyileşme yaptığına inanılan kollajen, aminoasitler, keratin, hidrolize proteinler, elastik mukopolisakkaritler, pantotenik asit ve hiyaluronik asit gibi maddeler de eklenmektedir.

Bugünlerde yapmamız gereken ellerimizi yıkadıktan sonra hafif kurulayıp hem okluziv hem de humektan özellikte olan bir nemlendiriciyi ellerimize kullanmaktır. Saf vazelin ve gliserin karışımını evde kendiniz bile yapabilirsiniz.

Herkese Covid-19’suz sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. S. Pelin Kartal

Kaynak: http://drpelinkartal.com/sayfa/covid-19-pandemi-doneminde-deri-bakimimiz-nasil-olmali

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu